Ev hanımları kursta öğrendi şimdi satarak kazanıyor

Antalya'da açılan kurslar ev hanımlarının ek gelir elde etmesini sağlıyor. Yeni meslek öğrenen ev hanımları, sipariş yetiştirmekte zorlanıyor.

Ev hanımları kursta öğrendi şimdi satarak kazanıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Haşim İşcan Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi, ev hanımlarına gelir kapısı açtı. Kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini Kale Kapısı’nda kurulan stantlarda satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor. Ev hanımları, özellikle çocuk sağlığına zarar vermediği için kreşlerin talep ettiği örgü bebeklerin siparişlerini yetiştirmekte zorlanıyor. 

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Haşim İşcan Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi’nde açılan kurslarına katılan kadınlar hem yeni beceriler öğreniyor hem de öğrendiklerini uygulayarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Eğitimde öğrendiklerini pratiğe çeviren hanımlar yaptıkları el emeği göz nuru ürünlerini, her gün 15.00 ile 23.00 saatleri arasında Kale Kapısı’nda açılan stantlarda satışa sunuyor. Geliri olmayan kadınlara destek olmak için açılan stantta, eski dantelleri değerlendirerek yapılan süslerden tutun da otantik takılara kadar her şey yer alıyor.

TURİSTLERDEN ÖZEL İLGİ VAR
Ev hanımlarının yaptıkları ürünlere vatandalar ve turistler yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle lise öğrencileri keçeden yapılan birbirinden farklı kitap ayraçlarına yoğun ilgi gösteriyor. Turistler ilgisini ise farklı tasarımlardaki ürünler çekiyor. Farklı coğrafyalardan gelen turistler Antalya hatırası olarak bu tasarımları ülkelerine götürüyor. Yine keçeden yapılan kaftanlar büroların ve evlerin kapılarını süslüyor. Stantta kursiyerler kendileri için özel anlam taşıyan el emeklerini sergileye de biliyor. 

AMİGURUMİ BEBEKLER YOK SATIYOR
Amigurumi adı verilen sık iğne tekniği ile yapılan örgü bebekler son günlerin en gözde ürünü arasında. Örgü bebeklerin siparişine kadınlar yetişemiyor. Tek tek satın alınabilen örgü bebeklere kreşlerden de yoğun talep geliyor. Masal kahramanları gibi çeşitli konseptlerde yapılan bebekler kreşlerde çocukları eğlendirirken, eğitiyor. Örgü bebeklerin bu kadar çok tercih edilmesinin diğer sebepleri arasında, çocuk sağlığını tehdit etmemesi, kırılıp zarar vermemesi ve iplerin doğal boyadan yapılması yer alıyor.  

 

Yazar: Haberci
antalya haberleri hanımlara ek gelir ev hanımı gelir
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.