EXPO için 4 katrilyon yatırım yapıldı

Antalya'da bugüne kadar yapılan yatırımlar 6 katrilyon TL iken sadece EXPO için 4 katrilyon TL para harcandığı açıklandı. Başkan Menderes Türel, "Helali hoş olsun" dedi.

EXPO için 4 katrilyon yatırım yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şehrin kalkınması için yapılan yatırımlara dikkati çekerek EXPO'nun altyapılarla birlikte 4 katrilyon liralık bir proje olduğunu duyurdu. Türel, başkanlık yaptığı ilk başkanlık döneminde toplam 1 katrilyon TL'lik yatırım, Valilik de 5 katrilyon yaptığına dikkati çekerek EXPO yatırımın büyüklüğüne dikkati çekti. 

KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ
Muratpaşa'da muhtarlar ve vatandaşla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkan Menderes Türel Antalya’da çok önemli hizmetleri hayata geçirdiklerini, dev projelerin startını verdiklerini ifade etti. Bu yatırımların neden bir önceki dönemde değil de kendi dönemlerinde yapılabildiği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söyleyen Türel, hizmetlerin kurumlar arasındaki iş birliği ve çok çalışma ile geldiğini kaydetti. Başkan Türel “Başta Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Bakanlarımızın bizlere verdikleri destek, bizim de gayretle, kararlılıkla çalışmamız ile bu projeler neticeye ulaşıyor” dedi.

TARİH BOYUNCA EN ÖNEMLİ YATIRIMLAR
Antalya’nın en önemli sorununun ulaşım olduğunu ifade eden Başkan Türel, ulaşım ve toplu ulaşıma tarihi neşterler vurduklarını söyledi. Başkan Türel “Bir taraftan kavşaklar yapıyoruz, diğer taraftan raylı sistem hattının temelini attık. İkinci etap raylı sistem hattını 23 Nisan 2016 kadar tamamlanmasını sağlayacağız. Sadece EXPO raylı sistem hattı toplam 460 trilyonun üzerinde bir yatırım. Bunlar Antalya’nın tarihi boyunca gördüğü en önemli yatırımlar. Şöyle bakınca orta büyüklükteki Kayseri, Konya gibi büyükşehirlerin yıllık yatırım miktarıdır. Biz bunu sadece raylı sistemde Antalya’ya harcayabilir haldeyiz" diye konuştu

EXPO YATIRIMI 5 YILDA ANTALYA'YA YAPILMADI
EXPO Projesi’nin içine 2 milyar liralık bir yatırım yapıldığının altını çizen Başkan Menderes Türel, “Bunların hepsi Antalya’nın kalkınması ve zenginleşmesine vesile olan yatırımlar. EXPO’yu etrafındaki alt yapılarla birlikte düşündüğünüz zaman 4 katrilyonluk bir yatırım. Ben hatırlıyorum, ilk belediye başkanlığım döneminde Büyükşehir Belediyesi olarak yaklaşık 1 katrilyonluk yatırım yapmıştık. Valilik yani hükümet yardımıyla da 5 katrilyonluk yatırım yapılmıştı. Toplamda 6 katrilyona yakın bir yatırım yapılmıştı beş senede. Şimdi bakın sadece EXPO neredeyse tek başına 4 katrilyonluk yatırım. Antalyamıza helali hoş olsun. Antalyamız bunları hak ediyor” dedi.

ŞARAMPOL PROJESİ İHALEYE ÇIKIYOR
Şarampol projesini halka sorarak, tarihi bir demokrasi örneği verdiklerini belirten Başkan Türel, “Aynısını 2’nci etap raylı sistemde de vermiştik. Yüzde 98 evet ile vatandaşımız bize 2’nci raylı sistemi yap dedi. İşte temelini attık. Şarampol projesini de çok hızlı bir şekilde, Ocak ayı gibi ihale prosedürlerini tamamlayıp, inşaatına başlayıp, Haziran’dan önce tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

ALİ ÇETİNKAYA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK
Sırada Ali Çetinkaya Caddesi olduğunu müjdeleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Ali Çetinkaya da Şarampol kadar güzel olacak. Önümüzdeki günlerde Ali Çetinkaya projemizi de muhtarlarımıza, esnaf ve halkımıza tanıtacağız. Broşürlerimiz hazırlanıyor. Ali Çetinkaya’da da Şarampol’de yaptığımız gibi halkımıza bu projeyi istiyor musunuz diye soracağız” dedi

KAÇACAK DELİK ARAYACAKLAR
1 Kasım seçimlerinin ülkenin birlik ve beraberliği açısından fevkalade önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Menderes Türel, "Bu Türkiye meselesidir. Biz inşallah birliğimizi ve beraberliğimizi dosta düşmana 1 Kasım’da gösterebilirsek ki ben gösterebileceğimize büyük bir inanç taşıyorum. O zaman yeniden Türkiye üstünde ameliyat yapmak isteyenler kaçacak delik arayacaklar" ifadelerini kullandı.

Yazar: Haberci
antalya haberleri expo yatırım antalya yatırım projeleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı