Koza Holding'e usulsüzlüğün çözümü için 'Kayyum'

Koza Holding'de usulsüzlük olup olmadığının tespiti için Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği yönetimlere kayyum atamasına karar verdi. Böylelikle şirketlerde usulsüzlük olup olmadığına bakılacak.

Koza Holding'e usulsüzlüğün çözümü için 'Kayyum'

Bir süre önce incelemeye alınan Koza İpek Holding ve bağlı bulunduğu şirketlerle ilgili önemli bir karar alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yürütülen bir soruşturmanın aydınlatılması için, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurup, holding ve bağlı şirketlere kayyum atanmasını istedi. Karara olumlu yanıt verildi. Şimdi şirketlerde usulsüzlük yapılıp yapılmadığı incelenecek. 

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun "Şirket yönetimi için kayyum tayini" başlıklı 133. maddesi kapsamında verilen kararda, "Cumhuriyet Başsavcılığının talebi kabul edilerek, şirketlere, yönetim organının yetkilerinin tümü ile devredildiği kayyumlar atanması ve yeni yönetim kurulunun atanan kayyumlarca oluşturulması yönünde karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.  

İDDİALAR İLE İLGİLİ İNCELEME
Koza-İpek Holding A.Ş. bünyesindeki şirketler ile şüpheli Akın İpek'in ortaklığı bulunan şirketlerin, yaptıkları ticari faaliyetlere açıklanamayan paraları gelir olarak beyan edip etmediklerinin, şirketlerin kazançlarının terörizmin finansmanında kullanılıp kullanılmadığının, yurt dışına usulsüz para transferi olup olmadığının, altın üretiminde herhangi bir usulsüzlük bulunup bulunmadığının tespiti yapılacak. 

ÖZEL UZMAN EKİP OLUŞTURULDU
Bu arada Akın İpek'in evinde ve ortaklığı bulunan şirketlerdeki aramalarda el konulan faturalar, defterler, dijital kayıtların incelenmesi için uzmanlardan oluşan bir ekip kuruluğu ve bilirkişi görevlendiği öğrenildi. 

AKIN İPEK'TEN KAYYUM AÇIKLAMASI
Operasyonlar sırasında yurt dışına giden Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in kararla ilgili ne diyeceği merak konusu oldu. İpek, sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanıyor. 

 

Yazar:
akın ipek ipek-koza holding kararları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı