İstiklal Mücadelesi'nde basının önemli yeri vardı

BYEGM Konya İl Müdürü Cemil Paslı, İstiklal Savaşı'nda basının önemli bir yeri olduğuna dikkati çekerek, "Neredeyse orduların kuvvetine eşit sayılacak bir önemi vardı" dedi.

İstiklal Mücadelesi'nde basının önemli yeri vardı

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Cumhuriyetin 92'inci kuruluş yıldönümünde bir açıklama yaparak, basının o yıllardaki önemine dikkati çekti. Paslı, orduların kuvveti eşdeğerinde bir önemin o süreçte basının omuzlarında olduğunu söyledi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Cemil Paslı, BYEGM'nin Türkiye’nin en eski ve köklü kurumlarından biri olduğunu belirterek, Osmanlı’dan günümüze teşkilatın Matbuat Müdürlüğü, Matbuat ve İstihbarat Müdüriyeti Umumiyesi adları altında önemli görevleri ifa ettiğine dikkati çekti. 

ORDU KUVVETİNE EŞDEĞER
Milli mücadelede başarılı olabilmek için kamuoyu desteğine ihtiyaç olan bir dönem yaşandığını belirten Paslı, "Milli mücadele kadrosu, o günün şartlarını da göz önünde bulundurarak, bağımsızlık mücadelesinin başarılı olabilmesi için yurt içinde ve yurt dışında kamuoyu desteğine ihtiyaç duymuştur. Bunu da propaganda ve düşünce gücüyle kazanma yönteminin neredeyse orduların kuvvetine eşit sayılabilecek bir şekilde önem kazandığını fark ederek, bugünkü adı Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü olan Matbuat ve İstihbarat Müdüriyeti Umumiyesi’ni kurmuşlardır" diye konuştu.
 
BİRLİKTE MÜCADELE EDİLİR
Türkiye topraklarının kolay kazanılmadığının altını çizen Cemil Paslı, "Milli birlik ve kardeşliğimizi hedef alan terör olayları oluyor. Türkiye, cumhuriyetin ilanıyla birlikte yeni ve her türlü yeniliğe açık bir devlet kimliği kazanmıştır. Ülkemizdeki terör belası bin yıldır birlikte yaşatılan Türk-Kürt kardeşliğini hedef almaktadır. Terör odakları bizi birbirimize düşürmek, kardeşi kardeşe kırdırmak için var güçleri ile çalışmaktadır. Karanlık odakların kahbe oyunları, aziz milletimizi korkutmaya, yıldırmaya, bölmeye ve yok etmeye hiçbir zaman gücü yetmeyecektir. Bu ülke, yeri geldiğinde milli mücadelede olduğu gibi Türkü, kürdü, alevisi, çerkesi birlikte mücadele edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın" dedi. 

Paslı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilere rahmet dileyip, saygıyla andığını belirtti. 

Yazar:
milli mücadele cemil paslı konya byegm haberleri konya haberleri milli mücadelede basın
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı