Yazdık gerçek oldu. AK Parti kongresi Eylül ayında

​Kupurhaber.com pazar günü yaptığı özel haberle AK Parti'nin olağan kongresinin Eylül ayında olabileceğini yazmıştı. Parti Sözcüsü Atalay, "12 Eylül'de Büyük Kongremiz var" dedi.

Yazdık gerçek oldu. AK Parti kongresi Eylül ayında
Haberin videosu için tıklayın!

Erken seçim ihtimalinin güçlenmesinin ardından geçtiğimiz pazar günü kupurhaber.com olarak, AK Parti'nin de olağan kongresini erkene alarak, kadrolarda bazı değişiklikler yapabileceğini yazmıştık. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında kongre tarihinin 12 Eylül'de Ankara'da yapılacağını açıkladı. 

Önemli bir MKYK toplantısı yaptıklarını ifade eden Atalay, toplantıda, önce Davutoğlu'nun şu ana kadar yürüttüğü hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi verdiğini anlattı. Son MKYK toplantısında Genel Başkan Davutoğlu'na hükümet kurma çalışmalarında tam yetki verildiğini anımsatan Atalay, "MKYK bu süreci başarıyla yürüttüğü, siyaset ortamımızda bir diyalog ve uzlaşma, bir araya gelme, paylaşma atmosferini oluşturduğu için kendisine teşekkür etti. Başarılı bir süreç yönetimidir. Meşruiyet sınırları içinde kurallara uygun bir iyi bir takvim yürümüştür. Bütün siyasi partilerimiz birbiriyle de Türkiye'nin meselelerini görüşme imkanı bulmuşlardır" şeklinde konuştu.

GÖREVİ TESLİM EDECEK
Başbakan Davutoğlu'nun görevi teslim edeceğini de kupurhaber.com olarak günler öncesinden yazmıştık. Atalay bu konuda da bizleri doğrulayarak, gelinen noktada, bütün bu çalışmaların sonucunda bir koalisyon hükümeti kurulmasının mümkün olmadığını belirtti ve "Dolayısıyla Başbakanımız, bugün Cumhurbaşkanımıza görevi teslim edecek. MKYK’nın yaklaşımı da budur. Yani sürecin normal kurallar içinde yürümesi, meşruiyet zemininde yürümesi bizim için önemlidir, esastır. Bugün Genelkurmay Başkanlığında törenden sonra görevi teslim edeceklerdir. Birinci husus ve kararımız budur" dedi. 

KONGRE TARİHİ EYLÜL'DE
Toplantıda, ikinci önemli alınan kararın da partisinin olağan kongresinin tarihiyle ilgili olduğunu belirten BeşirAtalay, "Biliyorsunuz, partimizin bu sene bu sonbahar, büyük kongre dönemidir. Yani olağan kongremizi bu sonbaharda yapmamız gerekiyor, 3 yılda birdir olağan kongremiz. Hatırlanacaktır, seçim öncesi bütün ilçe, il kongrelerimizi tamamlamıştık ama büyük kongre sonbaharda zaten normalde olacağı için bekliyordu. Seçimden sonraya kalmıştı. Dolayısıyla MKYK, olağan büyük kongremizi de yapma kararı aldı. 12 Eylül 2015 Cumartesi günü inşallah büyük kongremizi, Ankara’da, Ankara’nın en büyük salonu olan Arena Spor Salonu'nda gerçekleştireceğiz. Bugünkü önemli bir kararımız budur. Kongremiz de hayırlı olsun" diye konuştu. 

Bundan sonraki hükümet kurma çalışmasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olduğuna dikkati çeken Atalay, "Bundan sonrası Cumhurbaşkanımızın kendi takdirleridir. Ama biz bütün çalışmalarımız yürürken bir yandan büyük kongremizin hazırlığını yapacağız. İnşallah partimiz için de ülkemiz için de hayırlı olsun diyorum” dedi. 

 
Yazar: Haberci
ak parti kongre akparti kongresini yazmıştık beşir atalay eylül büyük kongre
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.