Malatya'da külliye ziyarete açıldı

Malatya'da içerisinde semt pazarı, mescid ve kültür merkezi olan Külliye'nin büyük bir bölümü tamamlanarak, ziyarete açıldı.

Malatya'da külliye ziyarete açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan külliye inşaatı, ince işçiliği tamamlanarak vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. 

Belediye imkanlarıyla İpek caddesi üzerinde yaptırılan ve Camii, Kültür Merkezi ile Semt Pazarı’ndan oluşan Külliye’nin bölgede örnek olması bekleniyor. Malatya'nın ilk Külliyesi olan bu proje, aynı zamanda Malatya’nın ilk kapalı semt pazarı olma özelliğini de taşıyor. Külliye,  aynı zamanda ikinci kata yapılan Kültür Merkezi ve cami-mescid ile de örnek bir proje niteliğinde.

Giriş katında esnaflar için pazar yeri, ikinci katında da cami, sınıf, atölye, fitnes, çok amaçlı toplantı salonu, şark köşesi, ihtiyar odası ve kafeteryaların bulunduğu proje ince işçiliğiyle birlikte tamamlanırken, çevre düzenleme çalışmalarının da kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor.

3 ÖZELLİKLE PROJE
İpek Caddesi üzerinde yapılan Külliye, 3 özellikli bir proje. Giriş katı Semt Pazarı olarak düzenlenen Külliye’nin ikinci katında ise Cami ve Kültür Merkezi bulunuyor. Toplam 350 m2’lik alanı bulunan Cami’nin ayrıca bayan ve erkekler için ayrı ayrı abdest alma yerleri yapıldı. Son cemaat avlusu da bulunan Cami’nin ayrıca Bayram, Cuma ve Teravih namazları gibi kalabalık namazlarda da kullanılabileceği Kültür Merkezi’nin 800 m2’lik meydanı da yer alıyor.

BÜYÜK AVLUDA ETKİNLİKLER
Öğrencilere yönelik Eğitim Merkezi’nin yanı sıra Geleneksel Türk Sanatları Merkezi ile Yaşlı Evi, Kütüphane, Kafeterya ve Şark Odası’nın bulunduğu Kültür Merkezi, iç avlusu ve meydanıyla çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bir özelliğe sahip. 

Yazar: Haberci
malatya haberleri malatya külliye
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı