Ege denizinde umutlar yine suya kapıldı

Ege Denizi'ni aşmaya çalışan mültecilerin botu, açıklarda batma tehlikesi geçirdi. 1 kişi suda boğuldu. Kıyıya çıkanlar şoka girdi. Küçük çocuklar yaşadıkları şokun etkisiyle etrafa korku dolu bakışlar yaptı.

Ege denizinde umutlar yine suya kapıldı

İç savaş nedeniyle ülkelerini 'Umut' için terkeden Suriyeli mülteciler bugün İzmir'in Çeşme İlçesi'nden şişme botlara bindi. Çoluk çocuk 43 kişinin bindiği bot, Ege denizi açıklarında su alınca korku dolu anlar yaşandı. Helikopterlerle kurtarıcılar geldi. 1 kişinin öldüğü olayda, geride kalanlar ölümün kıyısında dönmenin şaşkınlığını yaşadı. 

DENİZDE CAN PAZARI YAŞANDI
İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmeye çalışan Suriyeli mültecilerin bulunduğu bot battı. Yunanistan’a geçmek için bugün öğle saatlerinde Çeşme kıyılarında zodyak bota bindi. 45 mültecinin bulunduğu bot, Kara Mahmut Burnu güneyinde iddiaya göre olumsuz hava koşullarından dolayı su almaya başladı. Kısa sürede içi su dolan bot battı. Aralarında çocukların da bulunduğu mülteciler denizin ortasında çırpınırken adeta can pazarı yaşandı. 

HELİKOPTERLERLE KURTARILDILAR
Suriyeli mültecilerin botunun battığı ihbarını alan Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı, havadan ve denizden bölgeye ekip sevk etti. Sahil Güvenlik ekipleri, 43 kişiyi helikopter ve bota alarak kurtardı. Kıyıya çıkarılan mültecilere hazırda bekleyen sağlık ekipleri müdahale etti. Boğulan bir mültecinin cesedi de denizden çıkarılırken, bir kişinin kayıp olduğu öğrenildi. Kurtarılanlardan biri çocuk 3 kişini durumun ise ağır olduğu ve hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı bildirildi. 

KORKU BAKIŞLARA YANSIDI
Kurtarılan mülteciler, Alaçatı'daki Sahil Güvenlik binasına getirildi. Aralarında çocukların da olduğu 40 mültecinin işlemlerinin yapılmasını beklerken korku dolu gözlerle bakması dikkat çekti. Ölümün korkusunu yaşayan mülteciler, savaş nedeniyle bıraktıkları ülke topraklarından kaçarken, bu kez belki de ilk defa gördükleri denizde boğulma tehlikesi yaşadılar. Özellikle çocukların korkuları bakışlarına yansıdı. 

Yazar: Haberci
mülteci sığınmacı ege denizi bot faciası
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.