TÜSİAD: Kayyumdaki şüphe yatırıma zarar verir

İş dünyasının önde gelen sivil toplum örgütü TÜSİAD, Koza Holding'e yönelik alınan kayyum kararının şeffaflığıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Şüphe ortamının giderilmesi istenen açıklamada, yatırım ortamının zarar görmesinden duyulan endişeye dikkat çekildi.

TÜSİAD: Kayyumdaki şüphe yatırıma zarar verir

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, Koza Holding'e bağlı şirketlere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın aldığı kayyum kararına dikkat çekildi. Dernek, soruşturmanın şeffaflık içerisinde yürütülmesinin önemini belirtti.

Koza İpek grubuna kayyum atanması ve grubun medya biriminin yayınların sonlandırılmasının ardından yazılı bir açıklama yapan TÜSİD, hukuk devletinde her kurumun yargısal denetime tabi olduğunu belirtti. İş dünyasını temsil eden bir sivil toplum örgütü olarak, yargının yürüttüğü bir soruşturma hakkında değerlendirme yaparken bu bilinçte hareket ettiklerini belirten TÜSİAD yönetimi, "Suçla mücadelede alınan tedbirlerin orantılı olması ve kişilerin hak ve itibarlarını ihlal etmeden yürütülmesi Anayasamız ve insan haklarının gereğidir. Hukuk devletinde vatandaşlar gibi devlet de hukukla bağlıdır" ifadelerini kullandı. 

TOPLUM TATMİN EDİLMELİ
Devletin, kamu kurumlarının etkili çalışmasını engelleyen her türlü girişimi bertaraf etmek ile sorumlu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Devletin hukuka uymasını beklemek ve talep etmek vatandaşların en doğal hakkıdır. Alınan tedbirlerin orantılı olduğu, aşırı ve keyfi olmadığı konusunda toplum kesimlerinin tatmin edilmesine ihtiyaç vardır; kayyuma devir gibi bir yargısal işlemin yerindeliği ve orantılı olmasından şüphe duyulması hukuk güvenliği açısından ülkemizdeki iş ve yatırım ortamına büyük zarar verir" denildi. 

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HATIRLATMASI
Açıklamada Koza Holding'e bağlı, Bugün ve Kanaltürk'e yönelik uygulamalara da yer verildi. "Basın kuruluşlarının olması, girişim özgürlüğünün yanında, bir süredir basına yönelik devam eden müdahaleler ve saldırılar dikkate alındığında, basın özgürlüğü açısından da toplum nezdinde ciddi endişelere yol açmaktadır" şeklinde ifadelere yerilen açıklama metninde, soruşturmaların hızlı ve şeffaf olarak yürütülmesinin iş dünyası tarafından beklenildiğine dikkat çekildi. 

Yazar:
tüsiad tüsiad haberleri koza holding koza holdingde son durum
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.