Deprem yine Ekim ayında Van'ı salladı

Marmara'da yaşanan depremin ardından bugün de Van sallandı. 4,5 büyüklüğündeki deprem paniğe yol açtı. Ölen yada yaralanan olmadığı öğrenilen deprem, korkulu anlar yaşattı. Ekim 2011'deki Van depreminin yıl dönümünde yaşanan sarsıntı korkuttu.

Deprem yine Ekim ayında Van'ı salladı

Van’ın Muradiye ilçesinde 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgilere göre, merkez üssü Muradiye ilçesine bağlı Devetaş Mahallesi’nde saat 12.46 sıralarında 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Van il merkezi ve çevre ilçelerde de hissedilen deprem büyük paniğe neden oldu.

Dünki Marmara depreminin ardından Van'da yaşanan bu deprem vatandaşları korkuttu. Van daha önce de sallanmış ve yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Türkiye'nin her yerinden Van'da enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları için seferber olmuştu. 

YİNE EKİM AYINDA DEPREM VURMUŞTU
23 Ekim 2011 günü, Van'da meydana gelen ve 25 saniye süren deprem Kandilli Rasathanesi tarafından Richter ölçeğine göre 6.6Mw, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu tarafından ise 7.2 Mw olarak duyurulmuştu. Kandilli Rasathanesi'nden daha sonra yapılan açıklamada, deprem şiddetinin merkez üssünde 9 olduğu belirtildi ve depremin moment büyüklüğü 7.2 Mw olarak düzeltilmişti. 

4 yıl öcne AFAD'dan yapılan açıklamada da, Van ili Merkez ilçesi, köyleri ve Erciş ilçesi merkez mahallelerinde 10.621 binanın incelendiği; 5739 binanın hasarlı ve oturulmaz, 4882 binanın hasarlı ancak oturulabilir olduğu ve tespit çalışmalarına devam edildiği belirtilmişti. 

Yazar: Haberci
vanda deprem van depremi son depremler
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı