Samsun Terme'de kömürlü santrale bakanlıktan red

Samsun'un Terme İlçesi'ne yapılması planlanan kömürlü termik santralin ÇED raporu onaylanmadı. Başkan Şenol Kul, 'Bugünün Terme'nin kurtuluş günü olması için teklif vereceğim' dedi. Santralle ilgili son gelişme.

Samsun Terme'de kömürlü santrale bakanlıktan red

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilçede yapılması düşünülen kömürlü termik santralin ÇED başvurusunu onaylamadığını duyurdu. Kararın ilçe adına sevindirici olduğunu söyleyen Kul, günün Terme'nin kurtuluş günü olarak ilan edilmesi için teklif vereceğini açıkladı. 

Terme'de kurulması planlanan termik santralle ilgili AK Parti Samsun eski Milletvekili Cemal Yılmaz Demir ile birlikte Ankara'da pek çok kurumla görüşen Belediye Başkanı Şenol Kul, ilk başvurunun ardından firmanın ikinci ÇED başvurusuyla ilgili süreci değerlendirdi. Gazetecilerle bir araya gelen Kul, 29 Ekim'de çifte bayram yaşadıklarını söyledi. 

SEÇİM ÖNCESİ KAYGI
Terme'nin geleceğini büyük bir tehdit oluşturan bir durumla karşı karşı olduklarını belirten Kul, "Bu duruma karşı Termelilik ruhuyla, çevrecilik bilinciyle hareket eden bütün Termeli hemşehrilerime ve bizimle beraber hareket ederek destek olan çevre il ve ilçelere teşekkürlerimizi sunuyorum. Biz bu süreci çok şeffaf bir şekilde yürüttük ve bu tabloda çıkan sonucun kutlanmasını Terme halkı hak ediyor. Bunu adına yakışır bir şekilde kutlayalım dedik ama arkadaşlarımız 'acaba seçim öncesi insanların aklında bir kaygı oluşabilir mi' bir endişe ortaya çıktı. Biz böyle bir şey olmayacağını düşünmemize rağmen kutlamaları seçimden sonraya aldık" dedi. 

ÇİFTE BAYRAM KUTLAMASI
Şenol Kul, kararla ilgili sevinçli olduğunu da belirterek, "Mücadelemiz amacına ulaşan bir mücadele oldu ve ben gelecek meclis toplantısında bu durumun Terme'nin geleceğinde önemli bir yer oluşturması için, bugünü Terme'nin Kurtuluşu, Dayanışma ve Çevrecilik Günü olarak kutlanmasını sunacağım. Tabi bugün Türkiye Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarken, Terme iki bayramı birden kutluyor. İnşallah Terme bundan sonra bugünü çifte bayram olarak kutlar ve her yıl her yerde yapacağımız etkinliklerle Terme'de çevrecilik bilincini sürmeye devam eder" diye konuştu. 

 

Yazar: Haberci
terme haberleri samsun haberleri terme termik santralle ilgili son durum
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı