Suriyelileri boğulmasına sebep olan çete yakalandı

İzmir'de mültecilerin kaçmak için kullandığı ve denizden geçerken patlayan botları, kaçak olarak üretenler yakalandı. Yüzlerce Suriyeliyi ölüme yollayan sahte bot üreticileri yakalandı. Ayla bebeğin ölümüne sebep olmuş olabilirler.

Suriyelileri boğulmasına sebep olan çete yakalandı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçmak için Ege Denizi'ni kullanarak Avrupa'ya gitmek isteyen mültecilerin uğradığı İzmir'de Emniyet, insan kaçakçılığına yönelik bir operasyon yaptı. En son Ayla bebeğin cansız bedeni kıyıya vurmuş ve tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Kaçak olarak bot üretenlere yönelik operasyonda, çok sayıda şişme bot ele geçirildi. Soruşturma sürüyor. 

40 KİŞİ TUTUKLANDI
İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından insan kaçakçılığına yönelik çalışmalar kapsamında; 8 Ağustos ile 25 Ekim 2015 tarihleri arası 17 operasyon yapıldı. Operasyonlarda; 604 Suriye, 56 Irak ve 1 Sudan olmak üzere 661 yabancı uyruklu şahıs yakalandı. Ayrıca operasyonlarda; 406 can yeleği, 118 şambrel can simidi, 22 pompa, 22 araç, 1 tabanca, 1 tekne motoru ve 5350 Amerikan doları ele geçirildi. 10'u Suriye uyruklu 40 organizatör tutuklanırken, 4 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İNSAN KAÇAKCILARINA EŞ ZAMANLI OPERASYONLAR
Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen salı günü İzmir merkezli, Aydın-Didim ve Hatay illerinde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda göçmenlerin yasa dışı yollardan çıkışını organize eden Türk ve Suriye uyruklu şahıslara operasyon yapmış ve 13 ev ve 4 iş yerine baskın düzenlemişti. Ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; 9 bin 325 Amerikan doları ve 550 lira, 2 yapım aşamasında lastik bot, 11 adet kullanıma hazır lastik bot, 1 dizüstü bilgisayar, 2 flaş bellek, 18 cep telefonu ve sim kart, bot yapımında kullanılan 13 el pompası, 9 adet rulo halinde pvc kumaş, 4 elektrikli vakum motoru, 3 adet 21 kilogram poliüratanslı yapıştırıcı, 1 adet 368 metre uzunluğunda halat ip, 19 tahta kürek ele geçirildiği öğrenildi.

19 ŞÜPHELİ EMNİYET'TE 
Şüphelilerin, Bornova'da iki katlı bir iş yeri kiralayıp merdiven altı bot ürettiği tespit edildi. Zanlıların denize dayanaklı olmayan botları, umut yolculuğuna çıkan mültecilere sattığı tespit edildi. Daha önce ele geçirilen dayanaklı olmayan can yelekler gibi botların da dayanaklı olmadığı binlerce mülteciyi ölüm botlarıyla deniz yolculuğuna çıkardıkları ileri sürüldü. Yapılan operasyonda; 12'si Suriye uyruklu 19 şüpheli yakalandı. Emniyette işlemleri tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi.

Yazar:
İzmir Kaçakcılık operasyonları mültecilere ölüm botu ölüm botu üretenler yakalandı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.