Çöp evler neden oluşur hiç düşündünüz mü ?

Belediye ekiplerinin operasyonlarıyla zaman zaman gördüğümüz bir takım insanlar evlerine çöp getiriyorlar. Tonlanca çöpün çıktığı bu evler neden bu hale geliyor hiç düşündünüz mü ?

Çöp evler neden oluşur hiç düşündünüz mü ?
Haberin galerisi için tıklayın!

Son günlerde belediye ekiplerine gelen ihbarlar artınca, çöp ev operasyonu başlıklı haberlerde artış oldu. Peki bu insanlar evlerine neden çöp getiriyorlar, işte cevabı.

Son olarak İnegöl Belediyesi Zabıtası Sinanbey Mahallesinde bulunan çöp eve operasyon düzenleyerek evdeki çöpleri temizlik ekipleri vasıtasıyla boşalttı. Bir apartmanın 3'üncü katı ile terasındaki çöp evden 10 kamyon çöp boşaltıldı. 53 yaşındaki Hatice Kurt’un yaşadığı evden çıkanlar görenleri şaşkına çevirdi. Alınan özel izinle eve giren İnegöl Belediyesi Zabıta ekipleri evin temizlenmesi için Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden destek istedi.

Ev temizlenirken, Hatice Kurt, belediye ekiplerine tepki gösterdi. Temizlik çalışmalarının yapıldığı sırada ev sahibi Hatice Kurt eşyalarının yeni olduğunu söyleyerek, eşyaların ablasından emanet olduğunu söyledi. Kurt ayrıca eşyalarının bazılarının çeyizi olduğunu da ileri sürerek, kamyonete yüklenen eşyaların bazılarını aldı. Temizlik görevlilerinin, 6 saat boyunca evde yaptığı temizlik çalışmasında evden 10 kamyon dolusu atık malzeme çıkarttığı belirtildi.

Psikolog Uğur Dalan, bu durumun bir hastalık olduğunu söyledi. Konuyla ilgili Cosmopolitan dergisinde yazı kaleme alan Dalan, "Herşeyi biriktirme, atamama durumu psikolojide OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) veya Dispozofobi olarak tanımlanır. Takıntılı bir davranış olarak görülen biriktirme hastalığının tam olarak belirlenemese bile nüfusun %2’sinde görüldüğü tahmin edilmektedir ve bu hiç de az bir oran değildir" dedi.

Bu sorunun kaynağının tek bir nedene bağlamanın doğru olmayacağını söyleyen Uğur Dalan, "Bazen yoksul bir ortamda büyüyen kişiler eşyalarını atamazken; kiminde de ileride lazım olduğunda bulamazsam korkusu vardır. Obsesif düşünceleri olan kişilerde eşyaları atmanın başına kötü bir olayı getireceği düşüncesi veya eşyalarını attığı kişiyi ve o kişiyle ilgili hatıraları unutacağı düşüncesi (örneğin eşini kaybeden bir adam, 10 yıl geçmesine rağmen kaybettiği eşinin hiçbir eşyasını atmamıştır, atarsa hatıralarını yok edeceğini, eşini unutacağını düşünür) de bu hastalığa neden olabilmektedir" ifadelerini kullandı. 

 

Yazar:
çöp ev neden oluşur çöp ev operasyonu inegöl belediyesi zabıta ekipleri psikolog uğur dalan
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı