Denizde yine mülteci faciası 3'ü bebek 4 ölü

Yunanistan'a geçmek isteyen mültecilerin bindiği bot açıktaki fırtına sebebiyle alabora oldu. Bottaki 100'ü aşkın mülteci denize düştü. 3'ü bebek 4 kişi ölürken, onlarca mülteci denizde yaşam savaşı verdi. İşte mültecilerin denizdeki yaşam savaşı.

Denizde yine mülteci faciası 3'ü bebek 4 ölü

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye üzerinden Yunanistan'a gitmek isteyen Afganistan ve Suriye uyruklu mülteciler yine bot faciasına yakalandı. Çanakkale'de bindikleri şişme bot, Yunanistan'a giderken Midilli adası yakınlarında fırtına nedeniyle alabora olan mülteciler denizde boğulma tehlikesi yaşadı. Üç ayrı botta ki üçü bebek 4 kişi hayatını kaybederken, 100'ü aşkın mülteci bölgeden geçen bir kuru yük gemisi ile kurtarıldı. 

DENİZDE YAŞAM SAVAŞ
Çanakkale Sivrice Burnu ile Midilli arasındaki bölgede Afganistan ve Suriyelileri taşıyan üç mülteci botu akşam saatlerinde fırtınaya yakalandı. İlk iki bottaki 80 civarındaki mülteci kuru yük gemisinin mürettebatı ve sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Üçüncü bot ise batmak üzereydi. Bebeklerle dolu olan botun imdadına yine Türk mürettebat ve ekipler denizden, havadan helikopterle müdahale ettiler. Ancak rüzgar ve fırtına çıkınca denize düşenler oldu. Üçü bebek dört mülteci boğularak hayatını kaybetti. 5 bebek ise sahil güvenlik helikopteri tarafından kurtarılarak Edremit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

KURU YÜK GEMİSİ MÜDAHALE ETTİ
Mültecilerin kurtulmasına sebep olan kuru yük gemisi mürettebatından Hasan Nail, Midilli'ye yakın bir bölgede 3 bot ve insanların denizde çırpındığını gördüklerini belirterek, "İlk ikisinden 80 kişi aldık. Üçüncü bot batmak üzereydi. Bebekler doluydu. Üçüncüdekileri kurtarırken rüzgar çoktu. Panik yaşandı. Denize düşenler oldu. Sahil güvenlik helikopteri üzerimizdeydi. Can pazarı yaşandı. İki çocuk boğuldu. Biz kurtarabildiklerimizi aldık. Çanakkale limanına getirdik" dedi.

ÖLMEKTEN SON ANDA KURTULDULAR
Batmaktan son anda kurtulan bebek mülteciler, ilk yardım için Edremit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Mülteci bebeklerin cansız bedeni morga konuldu. 5 bebek mülteci burada tedavi altına alındı. Anne ve babalarının nerede olduğu bilinmeyen mülteci çocuklara, hastane personeli özel ilgi gösteriyor. 

Tedavisi devam eden çocukların gözlerinde ise yaşadığı korku dolu anların izleri görülüyordu. Belki de hayatlarında ilk kez gördükleri denizde ölüm kalım mücadelesi veren çocukların sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Yazar:
mülteci çocuk faciası bottan düşen çocuklar suriyeli çocuk affet bizi suriyeli çocuk mülteci botu faciası
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.