Türkiye oy kullanmak için yeniden sandık başında

Türkiye, 7 Haziran'ın ardından 1 Kasım'da yeniden sandık başına gitti. Sabah saatlerinde çoluk, çocuk herkes kendisini TBMM'de temsil edecek milletvekilini ve partiyi seçmek için oyunu kullandı. Demokrasi sınavı, şimdiden Türkiye'ye 'Hayırlı olsun'

Türkiye oy kullanmak için yeniden sandık başında

7 Haziran'da yapılan 25. dönem milletvekili seçimlerinden sonra hiç bir partinin iktidar kuracak çoğunluğu toplayamaması nedeniyle, koaslisyon pazarlıkları denenmiş fakat anlaşma sağlanamamıştı. 1 Kasım yani bugün için yeniden sandık kurma kararı alındı. Milyonlarca seçmen bugün tekrar oy kullanmak için sandık başına gitti. 

PARTİLER ANLATTI SÖZ SEÇMENDE
Türkiye'de sandık nöbeti siyasi partilerde sabah 05.00 sıralarında başladı. Parti binalarında toplanan siyasiler, sandık başkanı, sandık müşahitleri ve diğer görevlilere dikkat edilmesi gereken konular hakkında son uyarılarını yaptı. Kahvaltı ile başlayan programlarda, il ve ilçe başkanları partililere seçimin önemli olduğunu anlattı. Siyasi partiler bu seçimde daha çok oyu alabilmek için kısa sürede büyük çaba sarfetti. 7 Haziran'da yorulan teşkilat, son bir çırpınışla yine köy ve mahalle gezileri düzenleyip, esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Neden seçime gidildiği, bu seçimin önemiyle ilgili kendi siyasi partilerinin hedeflerini anlattı. Şimdi söz seçmende. 

İKTİDAR MI KOALİSYON MU?
Türkiye'de ki milyonlarca seçmen çok önemli bir kararı vermek için sabah saatlerinde sandık başına gitmeye başladı. Artık bu seçimde olası bir iktidar veya koalisyon kurulması için oylanmalar yapılacak. 13 yıldır süre gelen AK Parti iktidarının icraatları son dönemde eleştirilmiş ve 7 Haziran'da seçmen yeterli çoğunluk vermemişti. AK Parti, kadrolarının bazılarında yenilenmeye gitmiş, 3 dönem kuralında esnetme yapmış ve değiştirdiği listelerle yeniden halktan oy istemişti. CHP, MHP ve HDP'de de seçim için ayrı politikalar izlendi. Özellikle MHP'ye son günlerde, ülkücü kesimlerden eleştirel gündeme getirilerek, parti içinde bir kaos çıkartılmak istendiği iddia edilmişti. 

PEKİ OY NASIL KULLANILACAK?
Seçimde oy kullanmak isteyen vatandaşlar öncelikle seçmen listesinde yazılan okuldaki sınıflarda ismini bulup o sandığın başına gidecek. Burada görevliler kendisine oy pusulası ve mühürlü zarf verecek. Burada zarfın mühürlü olmasına ve oy pusulasında her hangi bir yırtılma, iz olmamasına dikkat edin. Yoksa oyunuz geçersiz sayılabilir. Aldığınız pusula ve zarfla beraber, oy kullanmanız için ayrılan bölümde oyunuzu kullanıp, mühürün mürekkebi diğer taraflara geçmeyecek şekilde katlayıp koyun. Bu bölümde cep telefonu kullanmak ve kullanılan oyun fotoğrafını çekmek yasak. Tespiti halinde hakkınızda tutanak tutulup, yasal işleme maruz kalabilirsiniz.

SEÇİMDE HASTA VE ENGELLİLERİN DURUMU
Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de engelli ve hastalar için bazı esnetmeler yapılıyor. Tekerlekli sandalyeleriyle okullara oy kullanmak için gelen vatandaşlar, daha önce belirlenen görevlilerin yardımıyla oy kullanacağı sınıfa kadar çıkartılıp, oy kullanma işleminden sonra tekrar aracına kadar bırakılıyor. Yatalak hastalar için de siyasi partilerin görevlileri bu işlemi yapıyor. Hasta olup evinde yatanlar da bu şekilde oy kullanabiliyor. Her şekilde de sandık başına gelme zorunluluğu var. Öte yandan hastanede kalan ve serum takılı olanlar ise kolunda serum şişesiyle oyunu kullanıp, hastaneye geri dönebiliyor. 

SEÇİMLER ANLIK TAKİPTE
Türkiye artık nefesini tuttu, vatandaşlık görevi gereği oyunu kullandı. Şimdi çıkacak sonuçlara göre ülkeyi kimin yöneteceği belli olacak. kupurhaber.com olarak seçim takip ediyor ve sonuçlarının Türkiye'ye hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

Yazar:
seçim analiz haberi sandıktan çıkacak sonuçlar oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hasta ve yaşlıların oy kullanması engellilerin oy kullanma işlemleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.