Oy kullanma işlemi ne zaman sona eriyor?

Türkiye genelinde oy kullanma işlemi başladı. Oy kullanma işlemi ne zaman sona erecek. Oy vermek için kaça kadar süreniz var. Saatlerin otomatik alınmasıyla karışıklık yaşanacak mı? Seçim yasakları bitti mi ? Haberin detayında.

Oy kullanma işlemi ne zaman sona eriyor?

Türkiye genelinde 54 milyon 76 bin seçmen sandık başına gidiyor. Sabah saatlerinde sandık başına giden vatandaşlar, saat kaça kadar oy kullanabilecek. Seçim yasaklarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Oy verme işlemi doğu illerinde saat 07.00’de, Batı illerinde 08.00’de başladı. 16 siyasi parti ve Türkiye genelinde 21 bağımsız milletvekili adayının yarıştığı seçim kapsamında oy verme işlemi 16.00’da sona ereceği biliniyor. Bazı bölgelerde seçmen sayılarının azlığı nedeniyle oy kullanma işlemi bitti fakat kanun gereği resmi saatin bitmesini bekliyor. 

YASAKLAR KAÇTA BİTECEK
Seçim yasakları devam ediyor. YSK açıklama yapana kadar, içki satışları yasak, eğlence ruhsatı olan yerler ise kapalı kalacak. Sadece yemek yenilmesine müsade edilen eğlence mekanları var. Yine yasak kapsamında kimsenin silah taşımasına müsaade yok. Yayın organlarında da seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber yayınlanamayacak. Bununla ilgili editör, konuk ve sunucuların yorum yapmasına da yasak getirildi. Yasaklar normalde saat 21.00'de bitiyor fakat YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat daha önce yayın yasağının kalmasıyla sonuçlar ekranlara yansıtılabilecek. 

KAÇA KADAR OY KULLANILABİLECEK?
Halk arasında oy kullanma işleminin ne zamana kadar süreceğiyle ilgili çelişkili bilgiler de dolaşıyor. Bazı vatandaşlar oy kullanma işleminin saat 16.00'ya kadar bazı vatandaşlar ise 17.00'ye kadar olduğunu savunuyor. Bu kafa karışıklığına mahal vermemek için vatandaşların saat 16.00'ya kadar oyunu kullanması gerekebilir. Türkiye'de kış saati uygulamasına geçilmemesi sebebiyle hala çoğu vatandaş, saatlerin ileri veya geri olduğunu anlayabilmiş değil. Türkiye bu seçimde ilginç görüntüler yaşayabilir.

 

Yazar:
oy kullanma işlemi ne zaman bitiyor saat kaça kadar oy kullanabilirim seçim yasakları kalktı mı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.