Bülent Arınç, 1 Kasım seçim açıklaması, Bu sonucu beklemiyordum

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son günlerde AK Parti'nin politikalarını eleştiriyordu. 1 Kasım seçiminin ardından yaptığı açıklamada kendisinden bazı kesimleri üzerecek açıklamalar geldi. Arınç, 300 milletvekilinin çıkacağını beklemediğini söyledi.

Bülent Arınç, 1 Kasım seçim açıklaması, Bu sonucu beklemiyordum

Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, 1 Kasım seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarını değerlendirdi. Son günlerde AK Parti'ye yönelik söylemleriyle öne çıkan Arınç'ın konuşmasını herkes merakla bekliyordu. İşte Arınç'ın konuşması.

Katıldığı bir televizyon programında sonuçları değerlendiren Bülent Arınç, "Çok sevinçliyiz adeta bayram yapıyoruz. Büyük bir başarı, zafer de denebilir. 2011’deki oy oranını tekrar yakaladık. 7 Haziran’a göre de neredeyse 10 puan oyumuzu artırdık. 300’ün üzerinde ümit ediyorum ki son gelişmelerle birlikte 320 civarında olacak. Tek başına iktidarı kısa bir fasıladan sonra temin etmiş olduk. Muhteşem bir başarı. Bu başarıda katkısı olan herkesi şüphesiz başta Genel Başkanımızı, adaylarımızı, AK Parti teşkilatlarını, seçmenlerimizi ve bütün milletimizi böyle bir başarıya doğrudan veya dolaylı katsı olduğu için tebrik ediyorum" dedi. 

300 MİLLETVEKİLİNİ DÜŞÜNMEMİŞTİM
7 Haziran seçimlerinde bir düşüş beklediğini fakat AK Parti'nin tek başına iktidara kıl payı da olsa gelebileceğini düşündüğünü söyleyen Bülent Arınç, "AK Parti’ye güzel bir sempati vardı. Bu sıcaklığın karşılığını şöyle düşündüm; mutlaka 7 Haziran’dan çok daha iyi bir sonuç alacağız ve tek başına iktidarı bulacağız. Yaptığım bütün konuşmalarda, ‘Arkadaşlar 276’yı aştık. Kapının eşiğinden içeri girmek üzereyiz, ne olur bir omuz verin. Bir oyu iki oy yapın, tek başımıza güçlü bir iktidar olsun’ demiştim. Ama 300’den fazlasını itiraf edeyim ki düşünememiştim. Benim inandığım bir gerçek var; sinerji, yani bereket dediğimiz bir şey. İşin içerisine sinerji karışırsa iki kere iki, dört etmiyor; bazen beş bazen altı ediyor. Yani 300’ün aşılmış olması bir rüzgardır, bir heyecandır; sel veya çığ halinde gelen bir gelişmenin tsunamiye dönüşmesidir. Bunları önlemek de mümkün değildir" dedi.

MHP, CHP VE HDP DEĞERLENDİRMESİ
AK Parti’nin 7 Haziran seçimlerindeki kayıplarının HDP ve MHP’ye giden oylardan kaynaklandığına dikkat çeken Arınç, "Zaten 2 yerde kaybımız vardı. AK Parti’den HDP’ye giden oylar ve AK Parti’den MHP’ye giden oylar. Daha çok HDP’den aldığımız görülüyor. MHP’den de özellikle ben Batı’da ziyaretler yaptığım zaman, MHP’li seçmenlerin büyük bir ilgi gösterdiğini ve AK Parti’ye döndüğünü gördüm. CHP’nin durumu kendi açılarından üzüntü vericidir. Ben yüzde 28’e yaklaşabileceğini öngörmüştüm. Ama neredeyse 7 Haziran'ın aynısı bir sonuç çıktı" diye konuştu. 

Yazar: Haberci
bülent arınç açıklaması arınç seçim açıklaması arınçın tartışılacak sözleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı