TİKA'nın yurtdışı projesi Türkçe'yi dil olarak tanıttı

TİKA, Karadağ'da bin öğrencinin eğitim gördüğü bir liseye bilgisayar sınıfı oluşturup, teknik donanımlarını gerçekleştirdi. TİKA'nın çalışmalarıyla Türkçe bölgede seçmeli ders olarak okutulmaya başlayacak.

TİKA'nın yurtdışı projesi Türkçe'yi dil olarak tanıttı

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Karadağ'ın Bar şehrindeki Ekonomi-Meslek Lisesi bilgisayar sınıfı, tadilatı ve donanımı gerçekleştirilerek hizmete açtı. 

Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Bar şehrinin en büyük lise konumundaki bin öğrencisi bulunan Ekonomi ve Meslek Lisesi'ndeki bilgisayar sınıfının tadilat ve donanımını gerçekleştirerek hizmete açtı. Bar Ekonomi-Meslek Lisesi Bilgisayar Sınıfının açılışı sebebiyle düzenlenen törene, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri Slobodan Filipoviç, Bar Belediye Başkan Yardımcısı Duşan Raiçeviç, bölge STK temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı. 

ÜLKELER ARASI DOSTLUK BAĞI
Açılış töreninde konuşan Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, 2 ülke arasındaki ikili ilişkiler ve dostluk bağlarının geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, TİKA ve benzeri kurumlarımızın bu konuda çok önemli bir katkı sağladıklarını belirtti. Açılışını gerçekleştirdikleri proje ile Bar Ekonomi-Meslek Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilere daha iyi şartlarda eğitim imkanı sağlanacağını kaydeden Büyükelçi Serhat Galip, projenin gerçekleştirilmesinde katkı sunan herkese teşekkür etti.

6 OKULA BENZER HİZMET VERİLDİ
TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise Karadağ'da eğitimin altyapısının geliştirilmesi ve eğitimin kalitesinin artırılması konusundaki projeleri öncelediklerinin belirterek, şehrin en büyük lisesi konumundaki Ekonomi-Meslek Lisesi'nde gerçekleştirdikleri bu proje ile liseye modern bir bilgisayar sınıfı kazandırdıklarını kaydetti. Özellikle modern ve teknolojik eğitim altyapısının geliştirilmesi konusunda son bir yıl içerisinde Karadağ genelinde 6 okulda benzer projeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yazıcı, 2007 yılından bu yana Karadağ'da gerçekleştirilen TİKA projeleri içerisinde eğitim projelerinin payının yüzde kırk olduğunu kaydetti. 

TÜRKÇE SEÇMELİ DERS OLACAK
Törende söz alan Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri Slobodan Filipoviç de, açılışı yapılan bilgisayar sınıfının Bar şehri ve Bar Ekonomi-Meslek Lisesi öğrencilerinin modern eğitim imkanlarının artırılmasında büyük bir rol oynayacağını ifade etti. TİKA ile çok iyi bir işbirliği yürüttüklerini belirten Filipoviç, yapılan ikili görüşmeler neticesinde aldıkları karar doğrultusunda 2016-2017 yılında başkent Podgoritsa ve Bar şehirlerindeki liselerde Türkçe dersinin seçmeli olarak verilmeye başlanacağı müjdesini verdi.

Yazar: Haberci
tika çalışmaları türkçe seçmeli ders tika karadağ projeleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı