Belediye kursuna gitti şimdi zanaatkar oldu

Malatya'da belediyenin açtığı MABESEM kurslarında eğitim alan 73 yaşındaki kursiyer, ahşap yakma tekniğiyle resim yapmayı öğrendi. 60'ya yakın eser ortaya çıkaran kursiyer, şimdi sergi açmayı planlıyor.

Belediye kursuna gitti şimdi zanaatkar oldu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi'nde (MABESEM) açılan kurslar öğretmeye devam ediyor. 73 yaşındaki kursiyer Bekir Keskinkılıç, MABESEM’de yer alan kurslara katılarak bir taraftan yeteneklerini geliştirirken, bir taraftan da sosyal yaşamlarını zenginleştiriyor. Çeşitli alanlarda 35 kursun verildiği MABESEM’de her kursun kendine göre bir özelliği var. Bunlardan bir tanesi de Ahşap Yakma kursu. Küçükten büyüğüne her kesimden ilgi gören ahşap kursu Malatya’da yeni yeni tanınıyor. 

AHŞAP YAKARAK ÇİZİYOR
Özel ahşap üzerine havya ile ahşabın yakılarak yapıldığı kursa katılan 73 yaşındaki kursiyerlerden Bekir Keskinkılıç, "Ahşap yakma bir zanaattır. Ahşabın üzerine yapacağım resmi kara kalemle ana hatlarını çiziyorum. Sonrada havya ile resmin özelliğine göre yakma işlemine başlıyorum. Bu sanatta gölgelendirme yapmak çok önemli. Doğru ahşap seçip, havyanın da sıcaklık derecesini ayarlarsan çok güzel eserler ortaya çıktığını görürsünüz. 5 senedir MABESEM'in kurslarına geliyorum. Çok önceden beri resme büyük ilgim vardı. Yağlı boya, Karakalem derken şimdi de Ahşap Yakma ile devam ediyorum" dedi. 

EMEKLİLER İÇİN FIRSAT
MABESEM’in emekliler için çok daha güzel bir yer olduğunu ifade eden Keskinkılıç, "Emekli arkadaşlarım kahve köşelerinde vakit geçireceklerine buraya gelsinler. Hem güzel vakit geçirirler hem de çok güzel sanatsal eserler yapabilirler" dedi. 60'a yakın çalışması olduğunu söyleyen Keskinkılıç ilerleyen zamanda bunları sergileyeceğini ve bundan sonra Naht kursuna başlayacağını söyledi.

Yazar: Haberci
sanat öğreten kurslar ahşap yakma kursu malatya haberleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı