Tatlıses'in aday olmadığı Şanlıurfa'da o isim seçildi

Sanatçı İbrahim Tatlıses'in adaylıktan çekildiği Şanlıurfa'da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan ile AK Partili Faruk Çelik milletvekili seçildi.

Tatlıses'in aday olmadığı Şanlıurfa'da o isim seçildi

Şanlıurfa'da 1 kasım seçimleri için AK Parti'den aday adayı olan fakat listede yer alamayınca bağımsız aday olarak girme kararı alan sanatçı İbrahim Tatlıses daha sonra çekilmişti. Annesinin milletvekili olmasını istediğini de açıklayan Tatlıses'in adaylıktan çekilmesi sevenlerini de üzmüştü. 1 Kasım seçim sonuçlarında Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan ve AK Partili Faruk Çelik, Şanlıurfa Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 

TATLISES VE TORU ÇEKİLMİŞTİ
Şanlıurfa'dan bağımsız milletvekili adayları İbrahim Tatlıses ve İbrahim Toru'nun adaylıktan çekilmesiyle birlikte hareketli bir seçim dönemi yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik’in yeniden aday olduğu Şanlıurfa’da AK Parti seçimi farklı kazanırken, HDP’nin adayı olan ve Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan yeniden meclise girdi. 

7 Haziran seçimlerine giren AK Parti, yüzde 46.7 oy oranı ile 7 milletvekili çıkarmıştı. Resmi olmayan sonuçlara göre 1 Kasım seçimlerinde ise Çelik liste başında yer aldı. 1 Kasım'da AK Parti oy oranını, resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 64’e çıkardı. Oy dağılımına göre Şanlıurfa’daki Ak Parti’li milletvekili sayısı 9’a çıktı.

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ
AK Parti’nin Şanlıurfa milletvekilleri Faruk Çelik, Mehmet Kasım Gülpınar, Halil Özcan, Ahmet Eşref Fakıbaba, Mehmet Ali Cevheri, Mehmet Akyürek, İbrahim Halil Yıldız, Mahmut Kaçar, Kemalettin Yılmaztekin.

SEÇİLEN HDP MİLLETVEKİLLERİ
Şanlıurfa’daki oy oranı bir önceki seçimlere göre yüzde 10 düşen HDP’de milletvekili sayısı ise 3’e indi. 7 Haziran seçimlerinde ilk kez meclise giren Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan, yeniden milletvekili seçildi. HDP’nin milletvekilleri ise Osman Baydemir, Dilek Öcalan ve İbrahim Ayhan oldu.

TATLISES ADAYLIKTAN ÇEKİLMİŞTİ
1 Kasım milletvekili seçimleri için Şanlıurfa’dan bağımsız milletvekili adayı olan sanatçı İbrahim Tatlıses'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Faruk Çelik ile görüşmesinin ardından adaylığını çektiği öne sürülmüştü. Tatlıses, bu kararı almasında ülkenin ve Şanlıurfa’nın içinde bulunduğu hassas dönemde birlik ve beraberliğin en önemli dayanak noktası oluşturduğunu belirtmişti. 

63 NUMARAYLA ADAY OLMUŞTU
Tatlıses bağımsız adaylıktan önce AK Parti'ye müracaat etmişti. Tatlıses’in Avukatı Ahmet Türkmen, milletvekilliği aday adayı dosyasını AK Parti İl Başkanlığında vermiş ve 63 numarayla listeye adını yazdırmıştı. Tatlıses, 'Annesi için milletvekili seçilmek istediğini' de sosyal medya hesaplarından duyurmuştu. 

Tatlıses, oy kullanma işlemini annesi ile yapmış ve bu fotoğrafı paylaşmıştı.

Yazar: Haberci
şanlıurfa seçilen milletvekilleri tatlıses seçildi mi dilek öcalan seçildi mi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı