Turistlerin uğrak kanyonuna mühür vuruldu

Kastamonu'da doğal güzelliği nedeniyle turistleri çeken Horma Kanyonu'na mühür vuruldu. Milli Parklar'a ait parka mühür vurulma nedeni ise böyle açıklandı.

Turistlerin uğrak kanyonuna mühür vuruldu

Kastamonu Pınarbaşı ilçesinde bulunan ve ilçenin doğal güzelliklerinden olan Horma Kanyo'nu mühürlenerek, ziyarete kapatıldı. Her yıl binlerce ziyaretçinin uğrak noktası olan Horma Kanyo'nu, Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü yetkilileri tarafından 20 Ekim 2015 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatıldı. 

Milli Park Müdürlüğü, kanyon içinde oluşabilecek taş-kaya düşmesi ve sel sebebiyle bozulan yürüyüş platformunun ziyaretçiler için tehlike arz ettiğinden geçici olarak böyle bir kararın alındığını bildirdi. Ziyarete gelen vatandaşlar ise bu durum karşısında üzüldüklerini belirterek Ilıca Şelalesi ve Valla Kanyonu'na gitmeyi düşündüklerini ifade etti.

İlçeye 5 kilometre uzaklıkta olan kanyonun içinden geçen Zara Çayı alt bölümündeki ılıca şelalesinden çıkmaktadır. Kanyonda etkileyici dev taş kazanlar bulunuyor. Kanyonu geçmek isteyen kişiler kesinlikle yerel rehberlerden yardım almaları gerekmektedir aksi halde çok tehlikeli bir kanyon olabiliyor. Doğa harikası bu alana girişler ikinci bir emre kadar böyle yasaklanmış oldu. 

Yazar: Haberci
horma kanyonu ziyarete kapatılan kanyon mühür vurulan kanyon
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı