Seçim sabahı yayınlanan o dergiye toplama kararı

Nokta Dergisi yaklaşık 2 ay önce yayınladığı haberin ardından yeni bir haberle daha gündeme düştü. '2 Kasım Pazartesi Türkiye İç Savaşının Başlangıcı' başlığıyla çıkan dergi, savcılık kararıyla toplatıldı. Gerekçe: kışkırtıcı ve tahrik içeriyor.

Seçim sabahı yayınlanan o dergiye toplama kararı

Türkiye 1 Kasım seçimlerinin sabahında yeni bir güne başlarken, Nokta Dergisi savcılığın kararıyla 'kışkırtıcı ve tahrik edici' bir başlıkla yayına çıktı. '2 Kasım Pazartesi Türkiye İç Savaşının Başlangıcı' kapağıyla basılan derginin 24’üncü sayısına toplama ve el konulma kararı çıkartıldı. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan ise gözaltına alındı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının üzerine “2 Kasım Pazartesi Türkiye İç Savaşının Başlangıcı” kapağıyla çıkan dergiyle ilgili flaş gelişme yaşandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcılığı tarafından Nokta Dergisi’nin 24’üncü sayısına ilişkin resen soruşturma başlatıldı. Savcılık, “suç işlemek için alenen tahrik” ve “Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, birbirini öldürmeye tahrik” suçundan başlattığı soruşturma kapsamında, derginin toplatılması ve el konulması talebinde bulunarak Nöbetçi 5’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Savcılık ayrıca derginin Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan’ın gözaltına alınarak mevcutlu olarak ifadeleri alınmak üzere savcılığa getirilmelerini istedi.

İŞTE EL KONULMA NEDENLERİ
Savcılığın talebini kabul eden Nöbetçi Hakimlik kararında, “Nokta Dergisi'nin söz konusu haberinin basın ve yayın özgürlüğü ve habercilik kapsamı dışında kışkırtıcı, eleştirinin ötesinde suç işlemeye alenen tahrik ve isyana çağrı niteliğinde yazı ve yorumlar içerdiği, buna göre talebin haklı usul, yasa ve yönetmeliklere uygun olduğu anlaşıldığından talebin kabulüne karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi. Hakimlik, “Suç işlemeye alenen tahrik” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında Nokta Dergisi'nin 2-8 Kasım 2015 tarihli 24’üncü sayısının toplatılmasına ve el konulmasına karar verdi.

GÖZALTINA ALINDILAR
Alınan karar polis eşliğinde derginin bulunduğu binada dergi yetkililerine tebliğ edildi. Dergi binasında bulunan 24’üncü sayısı toplanırken, Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan gözaltına alındı. Nöbetçi hakim, adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bıraktı.

DARBE GÜNLÜKLERİNDEN BUGÜNE
Nokta Dergisi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehit cenazesinde selfie çekmiş gibi gösterilen görüntüyü 18’inci sayısı da toplatılmış ve Twitter adresine erişim engellemişti. Nokta Dergisi, bir dönem 'Darbe Günlükleri' başlığıyla çıkmış ve kapağı aylarca konuşulmuştu. Dönemin askeri darbe planlarını yayınlayan dergi, o günlerde bazı kesimler tarafından el üstünde tutulmuştu. tarafından 

Yazar: Haberci
nokta dergisi toplatılması nokta dergisi kapakları nokta dergisi neden toplatıldı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.