Seçim hükumetinde HDP'ye 3 bakanlık

Seçim hükumetine CHP ve MHP'nin üye vermeyeceğini açıklaması HDP'ye bakanlık verilmesi anlamına geliyor.

Seçim hükumetinde HDP'ye 3 bakanlık

Koalisyon görüşmelerinde olumlu sonuç çıkmaması ve erken seçime doğru gidilmesi bazı olasılıkları da gün yüzüne çıkarıyor. AK Parti'yle seçim hükümeti kurmamak için CHP ve MHP'nin üye vermeyeciğini söylemesi gözleri HDP'ye çevirdi. 

7 Haziran seçimlerinin ardından oldukça hareketli günler geçiren siyaset dünyası, Başbakan Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevinin olumsuz sonuçlanması üzerine farklı bir tartışmaya girdi. Habertürk'ten Volkan Yanardağ, MHP ve CHP yöneticileri, seçim hükümetine üye yani bakan adayı vermeme kararı alması üzerine bazı konuları kaleme aldı. 

Bununla birlikte mecliste sandalyesi bulunan diğer parti olan HDP'ye bakanlık verme ihtimali güçleniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm ile Orman ve Su İşleri bakanlıklarının HDP’ye verilebileceği konuşuluyor. Mevzuata göre 26 üyeli kabinede AK Parti’ye 11, CHP’ye 6, MHP ve HDP’ye 3’er bakanlık düşüyor. Geçici hükümette Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıkları bağımsız.

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Başbakan Davutoğlu’nu geçici hükümeti kurmakla için 24 Ağustos’ta görevlendirebileceği konuşuluyor.

DEMİRTAŞ'DAN AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da seçim hükümetine üye vereceklerinin altını çizen bir açıklama yaptı, Demirtaş, “Topluma, ülkeye karşı bir sorumluluktur seçim hükümetinde yer almak. Biz kararımızdan vazgeçmeyeceğiz. Türkiye’nin istikrarı için biz seçim hükümetinde görev alacağımızı söyledik. Seçim hükümetinde görev almamız da AKP’nin hükümetine ortak olmak değildir" dedi.

 

 

Yazar:
seçim hükümeti hdp bakanlık seçim çalışmaları erken seçim başbakan ahmet davutoğlu chp mhp akparti
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.