Seçim bitti o ilde sokağa çıkma yasağı başladı

1 Kasım seçimlerinin ardından terör örgütü yandaşları durmuyor. Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne bağlı 3 mahallede gece bunu yaptılar. Yasak kararının gerekçesi. Sokağa çıkma cezası nedir? Sokağa çıkma yasağı nasıl olur?

Seçim bitti o ilde sokağa çıkma yasağı başladı

Türkiye, 1 Kasım seçimlerinin ardından yine hareketli günler yaşamaya mı başlayacak? Terör örgütü PKK sempatizanları, Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde hain planlarını devreye soktu. Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Silvan ilçesine bağlı Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde terör örgütü PKK yandaşları tarafından hendekler kazılarak, barikatlar kuruldu. Bunun üzerine harekete geçen İlçe Kaymakamlığı, hendeklerin kapatılması, barikatların yıkılması ve terör örgütü yandaşlarının yakalanması için operasyon düzenlenmesi amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı, polis araçlarından yapılan anonslarla vatandaşlara duyuruldu.

ALINAN SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI
Daha öncede Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçelerine bağlı mahallelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Lice'ye bağlı 49 bölgede aynı anda sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerinin önüne geçilmişti. Sokağa çıkma yasağı Şırnak, Mardin, Hakkari gibi doğu ve güneydoğu illerinde alınıyor. Terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerini müdahale edecek güvenlik güçlerinin, vatandaşlara zarar gelmemesi için alınan bir tedbir. Sokak aralarında çıkan çatışmalarda, vatandaşların ölüm ya da yaralanmasının önüne geçiliyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NASIL OLUR?
Sokağa çıkma yasağı, kişinin temel hak ve hürriyetlerinin sınırlandırılması hatta askıya alınması anlamını taşır. Adından da anlaşıldığı gibi olağanüstü hal durumunda kişiler adreslerinden ayrılamaz, sokaklarda bulunamazlar.

SOKAĞA ÇIKMA CEZASI NE KADAR?
Sokağa çıkma yasağını ihlal eden kişilere 100 TL para cezası kesilir. 

Yazar: Haberci
sokağa çıkma yasağı nedir sokağa çıkma cezası sokağa çıkma yasakları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı