Verem hastalığı büyükbaş hayvanları telef etti

Kastamonu'da büyükbaş hayvanları verem salgını vurdu. 40'a yakın büyükbaş hayvan telef oldu. 6 köy karantinaya alındı. Hayvanların süt ürünlerini kullananlara da bulaşma riski var. Köylüler kendi ürünlerini neden yemiyor? Çöplükten kimyasal mı sızıyor?

Verem hastalığı büyükbaş hayvanları telef etti

Türkiye'nin önemli hayvan pazarlarından olan Kastamonu’da, büyükbaş hayvanlarda tüberküloz salgını yaşanıyor. 6 köyün karantinaya alındığı Kastamonu'da, bu hayvanların süt ürünlerinden yiyenlere de verem bulaşma riski bulunuyor. Bir çiftçinin yaklaşık 40 büyükbaş hayvanı bu salgın nedeniyle telef olurken, 6 hayvanda salgın nedeniyle itlaf (öldürme) edildi. Köylüler süt ürünü alıp yemiyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Kastamonu İl Müdürlüğü ekipleri, daha önce yaşanan çiçek hastalığı ile mücadele ederken bu kez de büyükbaş hayvanlarda tüberküloz salgını ile şoke oldu. Devrekani ilçesinde Kanlıabat Köyünde bir çiftçiye ait 40 büyükbaş hayvan, sığır tüberkülozu teşhisiyle itlaf edilirken, köy ise 6 ay süreyle karantinaya alındı. 

ÇÖPLÜKTEN Mİ KAYNAKLANIYOR
Ahırındaki 40 büyükbaş hayvana hastalık bulaşan çiftçi Serhat Hüseyinbaş, "Tıbbi atık ve çevresel atıklar yüzünden burada çöplük oluştu. Bizim, bu çöplük yüzünden yaklaşık 40 tane hayvanımız telef oldu. Sığır tüberkülozu denilen bir hastalığa yakalandı. Hayvanların buradan otlanması ve buraya gelen köpek sürülerinin, hayvanların içerisine karışması nedeniyle tüberküloz salgını ortaya çıktı. Bu yüzden bizimde 40 tane büyükbaş hayvanımız telef oldu. Biz, çöplüğün kapatılarak ağaçlandırılmasını istiyoruz. Yalnız şimdiye kadar bir sonuz elde edemedik. Bir süredir biz, bu işle uğraşıyoruz ama bir sonuç alamadık. Yetkililerden talebimiz, çöplüğün kapatılarak ağaçlandırılmasıdır” dedi.

KÖY KARANTİNAYA ALINDI
Köylerine 1 kilometre uzaklıktaki çöplükten dolayı büyükbaş hayvanların tüberküloz hastalığının bulaştığını söyleyen Serhat Hüseyinbaş, köyün karantinaya alındığını belirterek, yetkililerden çare bulunmasını istedi. Hüseyinbaş, devlet tarafından itlaf edilen hayvanlarına karşılık cüzzi bir ödeme yapılmasını da eleştirdi. 

İNSANLARA BULAŞMA RİSKİ
Büyükbaş hayvanlarda görülen tüberkülozun yani verem hastalığının insanlara bulaşma riskinin yüksek olduğunu ifade eden Serhat Hüseyinbaş, “Aynı zamanda süt ürünleriyle gelir elde ediyorduk. Biz, bunları da bıraktık. Çünkü insanlara bulaşma riski büyük. Çevre köylerde de aynı hastalık bulunuyor. Bu hastalıktan dolayı hayvanları telef olan komşularımız var. Çünkü hayvanların elinden alınmasından korktuğu için ve köylerinin karantinaya alınmasından korktukları için bunu saklıyorlar. Üreticiler, hayvanlarından ölen 1-2 büyükbaş hayvanı göz ardı ediyorlar. Çöplükten bulaştığını düşündüğümüz hastalıktan dolayı çöplüğün köyümüzün yakınlarında olmasından rahatsızız. Bu yüzden çöplüğün kapatılarak ağaçlandırılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Çiftçilikle geçindiklerini ve hastalığın tekrar bulaşma riskinden dolayı hayvan almaya korktuklarını belirten Hamide Hüseyinbaş ise, artık süt ürünleri ile ilgili de bir şey yemediklerini söyledi. 

Devrekani Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Engin Altıkulaç, Kanlıabat köyünün 6 ay karantinaya alındığının ve buradaki yaklaşık 40 hayvanında tüberküloz hastalığı nedeniyle itlaf edildiğini doğru olduğunu belirtti.

Yazar: Haberci
kastamonu hayvan ölümleri sığır tüberkülozu karantinaya alınan köy
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı