Uluslararası Türk haber kanalı geliyor

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, üye ülkeler arasında Uluslararası Türk Haber Kanalı'nın kurulması için protokol imzaladı.

Uluslararası Türk haber kanalı geliyor

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (TURKKON) Türk dili konuşan ülkeler arasında ortak bir haber kanalı kurulmasını kararlaştırdı. Türkiye'den TRT Genel Müdürü Şenol Göka'nın da katıldığı toplantıda, Türkçe yayın yapacak bir uluslararası haber kanalının kurulmasının ön protokolü imzalandı. 

2009 yılında Uluslararası bir örgüt olarak kurulan ve Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'nın kurucu üyeleri olduğu Türk Keneşi (TURKKON), üye ülkelerin iletişim bakanları ve medya konusunda üst düzey yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. 

Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanı Asset İssekeşev'in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Altunbek Maksutov ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü Şenol Göka katıldı. Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov'un başkanlığında düzenlenen toplantıda üye ülkelerin medya ve enformasyon alanında işbirliklerinin geliştirilmesi müzakere edilirken, iletişimin ve üye ülkelerle ilgili siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal farkındalığının artmasının önemine değinildi. 

Toplantı sonrasında, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan ulusal televizyon kanalları arasında Uluslararası Türk Haber Kanalı'nın kurulması yönündeki ön protokole imza atıldı. Kurulacak kanalın birliktelik için bir köprü oluşturacağı dile getirildi. 

 

Yazar: Haberci
türk haber kanalı turkkon Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Türkiye Azerbaycan Kazakistan ve Kırgızistan
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.