Orman Çiftliği'ndeki yangında derin şüphe

Ankara'daki Atatürk Orman Çiftliği'nde daha önce kullanılan alet, ekipman ve makinelerin olduğu bölümde yangın çıktı. Maddi ve manevi değerleri yüksek bu eserlerin bulunduğu alanda çıkan yangın derin şüphe uyandırdı. Atatürk Orman Çiftliği'nin anlam ve önemi

Orman Çiftliği'ndeki yangında derin şüphe

Ankara'da önceki yıllarda şarap fabrikası olarak kullanılan Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Müze ve Sergi Salonu'nda gece geç saatlerde yangın çıktı. Sebebinin belirlenemediği yangında, yanan müzede çok sayıda tarihi değer bulunuyor. 

Kısa sürede büyüyen yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yangınla ilgili akıllarda şüphe uyandı. Öyle ki, yanan kısımda Atatürk ve çiftlik ile ile ilgili tarihi değerleri olan eserler bulunuyor. Atatürk hayranı Hanri Benazus'un 3 bin 500 adet Atatürk fotoğrafı ile daha önce çiftlikte kullanılmış alet, ekipman ve makine burada sergileniyor. Yangınla ilgili bunlara zarar gelip gelmediği yapılan tespitle belli olacak. 

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ'NİN ANLAMI
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yeşile olan tutkusu ve özlemi, "Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur. Burasını öyle ağaçlandırınız ki kör bir insan dahi yeşillikler arsında olduğunu fark etsin" düşüncesi ile Atatürk Orman Çiftliği'nin kurulmasında en önemli etken olmuştur. Ayrıca Atatürk Orman Çiftliğinin kuruluşuna, özel bir neden de bozkır ortasına kurulmuş Başkent Ankara halkının rahatlıkla gezebileceği, nefes alacağı, yaz, kış yeşil kalabilecek bir cennet, bir doğa güzelliği yaratma arzusu ve özlemidir. İste bu kararını gerçekleştirmek üzere 1925 yılının ilkbaharında, ülkenin tanınmış tarımcılarını köşke çağırtarak, Ankara civarında modern bir çiftlik kurmak istediğini söyler ve bu amaca uygun bir arazi bulmaları emrini verir. 

 

Yazar: Haberci
atatürk orman çiftliği neden yandı atatürk orman çiftiği önemi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.