Savaşta kaybettiği çocuğuna Türkiye'de kavuştu

Suriye'deki savaşta çocuklarını kaybeden baba, Türkiye'deki çadır kentte mucizeyi gördü. Çocuklarına kavuşan baba, "Dünyam yıkılmış, şimdi dünyalar benim oldu" dedi.

Savaşta kaybettiği çocuğuna Türkiye'de kavuştu

2012 de Suriye'de çıkan iç savaştan dolayı yerlerinden ve yurtlarından ayrılmak zorunda kalan bir çok aile, yıllar sonra Türkiye'nin değişik yerlerinde, genel olarak da çadır kentlerde bir araya geliyor. Onlardan biri olan ve Akçakale'nin Süleyman Şah konaklama tesislerinde yaşayan Humus'lu Raad Bitar'ın hikayesi yürekleri yakıyor. 2012 de Suriye'de iç savaşın çıkması ile Raad Bitar iki kızı, bir oğlu ve hamile eşi ile Humus'tan Deyrezzor'a akrabalarının yanına göç ediyor. Çoluk çocuğunu akrabalarının yanına teslim ettikten sonra kendisi de ÖSO saflarına katılıyor. Uzunca süren silahlı mücadelesinde baba Bitar, yaralanıyor ve Türkiye'ye geliyor. 

HEMŞİRELER SAHİP ÇIKTI
Hızla iyileşen Bitar, "Hastanede tam altı ay sadece ayağımdaki iltihabın temizlenmesi ile ilgilendiler. Ayağım temizlendikten sonra bir kaç ameliyat geçirdim. Artık yaram yavaş yavaş iyileşiyordu. Koltuk değnekleri ile yavaş yavaş yürümeye başladım biraz kendimi iyi hissettiğimde beni Akçakale Süleyman Şah konaklama tesisleri bekarlar çadırına yerleştirdiler. Gaziantep Devlet Hastanesinde benimle o kadar ilgilendiler ki, hiç bir zaman bunu unutamam. Ben dahi kendimden tiksinirken hemşireler benim yaralarımı temizledi ve bana umut verdiler. Türkleri asla unutmam, asla unutamam" dedi.

ÇADIRDA EVLENDİ
Oğluyla birlikte kaldığı Akçakale Süleyman Şah konaklama tesislerinde Suriyeli hemşehrileriyle vakit geçirmeye başlayan baba Bitar, "Burada evlendim. Ben evlendikten sonra bana bir çadır verdiler çadıra yerleştim. Bir buçuk yıl oldu ve bir çocuğum oldu. Ama bir şeyler eksikti. Kızım Kamar'a ulaşamıyordum. Suriye'deki akrabalarıma ulaştım ve kızım Kamar'ı sordum. Uzun bir süre haber alamadım. Uzun uğraşlar sonucunda tam dört yıl sonra kızıma ulaştım. Kızımı gidip Akçakale Sınır Kapısı'ndan aldım. Kızım kocaman kız olmuştu. Şimdi ailemi kurdum ancak hala yarım bir tarafım eksik" diye konuştu. 

Bitar'ın çocukları Kamar ve Abdullah ile kısa cevaplar vererek, babalarına kavuşmanın mutluluğunu ifade etti. Çocuklar, üzerinde ürkekliklerini atamazken Raad Bitar ise gözyaşlarını tutamadı. 

Yazar: Haberci
çadır kent hikayesi kızına kavuşan suriyeli baba çadır kent haberleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.