Sandık Başkanlık Sistemi için gelecek

Türkiye peş peşe yaşadığı seçimlerin ardından bu kez de 'Başkanlık seçimi' için mi sandık başına gidecek. Yeni bir seçim kapıda mı? Referandumla başkanlık sistemine geçilme ihtimali var mı? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı.

Sandık Başkanlık Sistemi için gelecek

Türkiye yeniden sandık başına gidiyor. Bazı çevreler tarafından tartışılan 'Başkanlık sistemi' halk oylaması yani referandumla gündeme gelecek. Seçim sonuçlarındaki artış, Türkiye'nin başkanlık sistemine olan gündemini artırdı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Başdanışma Yiğit Bulut'ta köşe yazısı yazdı. Kısa sürede konu tartışmaya açıldı. Türkiye yeniden sandığa mı gidecek? Peş peşe yaşanan seçimlerin ardından referandumla Başkanlık Sistemi'ne geçiş mi yapılacak. Bu sorulara Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklık getirdi. 

Başkanlık Sistemi tartışmalarına işaret eden Kalın, "Özellikle 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını dikkate alarak, elbette bu konu milletimize tekrar sorulmak suretiyle bir karara bağlanacaktır. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın tavrı bellidir. Başkanlık sisteminin Türkiye'ye lig atlatacağı konusunda, bizim kanaatimiz nettir" diyerek yeşil ışık yaktı. 

ERDOĞAN ZATEN LİDER
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde basın toplantısı yapan Kalın, "Cumhurbaşkanlığı olarak, Başkanlık Sistemi konusunda ne gibi adımların atılması planlanıyor?" sorusuna, "Buradaki temel konu, Türkiye'deki işleyen sistemin en etkin hale getirilmesi meselesidir. Bu, bir şahısla ilgili bir konu değildir. Zaman zaman bazılarının iddia ettiği gibi, Cumhurbaşkanımızın kendi geleceği ile ilgili bir hesabı hiç değildir. Tayyip Erdoğan'ın böyle bir şeye ihtiyacı yok. Tayyip Erdoğan, zaten tarihe geçmiş bir liderdir. Zaten, güçlü bir liderdir, milletin gönlünde de güçlüdür. Anayasal olarak da güçlü bir liderdir" diye konuştu. 

KİŞİSEL DEĞİL TÜRKİYE'NİN SİSTEMİ
Başkanlık Sistemi konusunun kişisel çıkarlar değil, Türkiye'nin sistemiyle ilgili olduğunu belirten İbrahim Kalın, "Acaba Türkiye'deki sistem daha işler nasıl gelir? 2023 hedeflerine giderken, önümüzdeki bir takım bürokratik, siyasal, mevzuattan kaynaklanan engelleri aşmak için en verimli siyasi yönetim biçimi nedir tartışması Türkiye için son derece sağlıklı ve verimli bir tartışmadır. Türkiye'de bugün parlamenter demokrasi. Parlamenter demokrasiyle yönetilip başarılı olan ülkeler var. Başkanlık sistemi ile yönetilip başarılı olan ülkeler de var. Acaba bizim için en uygun model hangisidir?" dedi. 

G-20 ÖRNEĞİ VERDİ
G-20 Zirvesi'ne katılan ülkelere dikkati çeken İbrahim Kalın, "Bunların içerisinde parlamenter demokrasiyle yönetilen güçlü ekonomiler de var, başkanlık sistemiyle yönetilen güçlü ekonomik ülkeler de var. Ama, önemli olan bizim için en uygun model hangisidir? Türkiye'nin ihtiyacı ve hedefleri noktasında en uygun olan hangisidir? Bu tartışmayı yapmaktan asla kaçınmamak lazım. Tam tersine, bütün partilerin, STK'ların görüş beyan etmesi sevindiricidir. Benim tahminim, önümüzdeki aylarda, yıllarda, bu tartışma ivme kazanarak daha sağlıklı bir şekilde yine devam edecektir" diye konuştu. 

Yazar: Haberci
başkanlık sistemi referandumu başkanlık sistemi haberleri başkanlık sistemi ile ilgili açıklama
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.