Patates yüksek diye herkes ekince fiyatı düştü

Evlerin vazgeçilmez sebzesi patatesin fiyatının 5 TL'ye kadar çıkması üreticiyi ekime yöneltti. Ekim alanları bir anda arttı. Hal böyle olunca patates kilogramı 40 kuruşa kadar düştü. Üreticiler gelinen noktadan pek memnun değil.

Patates yüksek diye herkes ekince fiyatı düştü

Yurt genelinde patates fiyatlarındaki yükseklik üreticiyi bu üretime yöneltti. 1 yılda neredeyse yüzde 200 patates üreticisi ortaya çıktı. Kilogramı 5 TL olan patates, üretimin fazlalığı nedeniyle 40 kuruşa kadar düştü. Bir kaç ay önceye kadar ithal edilmesi düşünülen patates, üreticilerin bu ekime yönelmesiyle çoğalmış oldu. 

ARZIN YÜKSEKLİĞİ FİYATI DÜŞÜRDÜ
Ziraat Mühendisi Özkan Akgün, Türkiye’nin patateste üretim politikasının olmaması nedeniyle her hasat döneminde üreticinin sıkıntı yaşadığını ifade etti. Ödemiş’te yayla patatesinin fiyatının 40 ila 50 kuruş arasında değiştiğini kaydeden Akgün, "2015 yılı ilkbaharında patatesin pazardaki kilo fiyatının neredeyse 5 liraya varması nedeniyle patatese olan ilgi arttı. Bugün Gümüşhane’ye, Kars’a dek birçok bölgede patates ekimi yapılmaya başladı. Ekim alanlarındaki artış yüzde 200’le ifade ediliyor. Mayıs-Haziran'da ekilen patates, Eylül-Ekim aylarında toplanıyor. Arzın bu denli yüksek oluşu nedeniyle Ödemiş’in yayla patatesinin fiyatı da üreticinin beklentisinin çok çok altında kaldı" dedi. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR PATATES ÜRETİMİ
Patatesteki fiyat istikrarsızlığına karşı küçük ve orta ölçekli patates üreticisinin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade eden Akgün, "Aile işletmelerinin sürdürülebilir üretim yapmasını amaçlayan, patates üretici birlikleri yaratılmalı ve korunmalıdır. Kısa vadeli, günü kurtaran destekler, planlamalar günümüze kadar patates fiyatlarını olumsuz etkilemiş, fiyatlar istikrara oturmamıştır. Asıl sorun üretimin kendi içindeki çeşitliği, sayıyı artırıp, bunun devamlılığını sağlayacak mekanizmayı kurabilmektir. Devletin öncelikle büyük ve endüstriyel tarımı desteklemek yerine küçük ve orta ölçekli patates üreticilerine yönelik fiyat istikrarı ile sürdürülebilir patates üretimini sağlaması gerekiyor" diye konuştu. 

Yazar: Haberci
patates fiyatları patates üretimi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı