2 yılda 1 kilogramlık armut verdi

Aksaray'da bir vatandaş, 2 yıl önce diktiği fidandan 1 kilogram armut aldı. Elbistan'da da meyve veren armut yeniden çiçek açtı.

2 yılda 1 kilogramlık armut verdi

Aksaray’ın Ortaköy ilçesine bağlı Balcı köyünde 1 kilogram ağırlığında deveci armudu yetiştirildi. Balcı Köyü’nde meyve üreticiliği yapan Elmas Öztürk'ün, çeşitli meyve ağaçlarının yer aldığı bahçesinde bulunan ağaçtaki deveci armudunun ağırlığı 1 kilograma ulaştı. Elmas Öztük, yılardır meyvecilik yaptığını ancak bu zamana kadar bahçesinde böyle büyüklükte bir meyveye rastlamadığını ifade ederek, “Armudun yetiştirilmesi için özel bir çabam olmadı. Fidanını dikeli 2 yıl oldu. İki yıllık bir fidan olmasına rağmen böyle büyüklükte bir meyve vermesi beni de çok şaşırttı” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Elbistan’da ki bir armut ağacı da, üzerinde meyve varken çiçek açmıştı. Görenleri hayret içinde bırakan bu manzara ile daha önce karşılaşmadığını belirten çiftçi, "Yaşım 60 oldu. Bu zamana kadar Kasım ayında aynı dalda hem meyve hem de çiçeği olan meyve ile karşılaşmadım" demişti. Normal şartlarda Mart ve Nisan aylarında çiçek açan armut ağacı, sonbahar döneminde sıcaklıkların normalin üzerinde olması nedeniyle Kasım ayında ikinci kez çiçek açması şaşırtmıştı. 

Yazar: Haberci
armut üretimi armut verimi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.