O gazetenin kapısına kilit vuruldu

Samsun'da yerel bir gazete, ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapandı

O gazetenin kapısına kilit vuruldu

Türkiye’de yerel basının en güçlü olduğu üç il arasında gösterilen Samsun'da yerel bir gazete kapandı. Konuyla ilgili Samsun Gazeteciler Cemiyeti bir açıklama yaparak, yerel gazetelerin birer birer kapandığını ve yerel basının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı. 

Günlük yerel gazete sayısının hızla düştüğünü belirten Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, “Ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir süredir zorlanan Olay Gazetesi de kapanan gazeteler mezarlığındaki yerini aldı. Böylece ilimizde yayın yapan günlük gazete sayısı 11’den 6’ya düştü. Samsun basını her geçen gün kan kaybediyor. Bunun için mutlaka bir önlem alınmalıdır” dedi.

SON GAZETE OLMALI

Bir kaç yıl öncesine kadar Samsun’un, Türkiye’de yerel basının en güçlü olduğu üç il arasında gösterildiğini, ancak bu durumun Samsun’un aleyhine değiştiğini belirten Başkan Yazıcı, “Eğer gerekli önlemler alınmazsa, sırada kapanacak olan başka gazeteler de var. Ama biz kuruluşunda emeğimiz olan, isim babası sayıldığımız Olay Gazetesi’nin Samsun’da kapanan son gazete olmasını diliyoruz” diye konuştu.

KÖTÜ GİDİŞ VAR

Ülkenin şartlarına paralel olarak yerel basının da zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Yazıcı, Samsun Gazeteciler Cemiyeti olarak gelinen bu durumla ilgili Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nü bilgilendirdiklerini söyledi. Yazıcı, “Yaşanan bu kötü gidiş, basın camiasını, sektörde çalışan yüzlerce basın emekçisini ve doğal olarak da Samsun Gazeteciler Cemiyeti olarak bizleri tedirgin ediyor. Bu konuyu Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ile görüştük. Hazırlık aşamasındaki raporumuz da kısa bir süre içinde kendisine ileteceğiz” dedi.  

Yazar:
samsun gazete olay gazetesi samsunda kapanan gazete
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı