Atatürk Orman Çiftliği'ndeki yangının raporu

Atatürk Orman Çiftliği'nde çıkan yangınla ilgili itfaiyenin tuttuğu ön bilgi raporunda, detaylara yer verildi. Yangının çıkış sebebi ve yangının ne yüzünden çıktığı tahminlerle açıklandı. Atatürk'ün mirasının olduğu müzenin hasarı.

Atatürk Orman Çiftliği'ndeki yangının raporu

Ankara'da önceki yıllarda şarap fabrikası olarak kullanılan Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Müze ve Sergi Salonu'nda gece geç saatlerde yangın çıkmıştı. Sebebinin belirlenemediği yangınla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ön rapor tuttu. Raporda yangınla ilgili çıkış sebebi ihtimalleri ve oluşan hasarla ilgili bilgilere yer verildi. 

YANGINDA 'HASAR YOK' DENİLDİ
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından açıklanan “Olay Yeri Ön Bilgi Raporu”nda, müze olarak kullanılan kısımda yanma ile ilgili bir hasarın bulunmadığı, duman ve islenmelerin olduğunun tespit edildiği açıklandı. Ön bilgi raporunda, AOÇ içerisinde yer alan Müze ve Sergi Salonu’nun çatısından duman geldiğine dair saat 01.28’de ihbar alınması üzerine saat 01.40’da olay yerine varıldığı ve takviye ekiplerle birlikte 10 araç ve 24 personelle derhal yangına müdahale edildiği belirtildi. 

RAPORDA KANAATLERE YER VERİLDİ
Yangının tek katlı yaklaşık 2 bin metrekarelik binanın sinevizyon odasının tavanındaki elektrik kablolarından çıktığı kanaatine yer verilen raporda, "Kablolarda oluşan ark ve kısa devre sonucu çıkan kıvılcım ve tutuşan kablo izolelerinin boyalı ve vernikli olan taban kaplaması ve çatıyı tutuşturarak yaktığı kanaatindeyiz. Yanan çatı kısmının yaklaşık 250 metrekare olduğu depo ve sinevizyon odası olarak kullanılan kısımlarda bulunan elektrik kablosu ve aydınlatma armatürlerinin hasar gördüğü, müze olarak kullanılan kısımda yanma ile ilgili bir hasarın bulunmadığı duman ve islenmelerin olduğu tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

Yazar: Haberci
atatürk orman çiftliği yangını aoç yangını raporu İtfaiye ön raporu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı