Kapadokya'da turist sayısı düşüyor

Türkiye'nin önemli turizm beldelerinden olan ve balon uçuşlarıyla bilinen Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüz elli bin civarında düşüş yaşadı. Bu düşüşte neyin etkili olduğu ise bilinmiyor.

Kapadokya'da turist sayısı düşüyor

Nevşehir Valiliği, Kapadokya'da bulunan ve peribacaları, kilise ve yer altı yerleşim yerlerinin olduğu alana yapılan ziyaretlerle ilgili açıklama yaptı. Turist sayısının verildiği açıklamada, geçtiğimiz yıla oranla yaşanan büyük düşüş dikkati çekti. 

İLK 10 AYLIK ZİYARETLER
Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre; Kapadokya bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizme açık bulundurulan Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Açıksaray ve Mustafapaşa Ören Yeri, Nevşehir, Ürgüp, Hacıbektaş Arkeoloji ve Etnoğrafya ve Hacıbektaş Veli Müzesi, Hacıbektaş Atatürk Evi, Çavuşin, Gülşehir St. Jean, Mustafapaşa Constantin-Eleni, Karanlık ve El Nazar Kiliseleri ile Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı kentlerini bu yılın Ocak-Ekim döneminde 2 milyon 437 bin 572 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bildirildi. Kapadokya bölgesini geçtiğimiz 2014 yılının ilk 10 aylık döneminde 2 milyon 575 bin 423 yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti.

Peri Bacaları, Kapadokya bölgesinde bulunan doğal yapılara verilen isimdir. Yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsuların ve rüzgarın aşındırması ile şekillenen bu bacalarının en önemli özelliği olağanüstü güzeliği ve Kapadokya bölgesine kattığı mistik atmosferdir. Bu bölgeyi her yıl milyorca turist ziyaret ediyor. Kilometrelerce uzunluğundaki araziyi gezip, balonla da havadan görüntüleme imkanı buluyor. 

Yazar: Haberci
kapadokya turist sayısı peri bacalarına ziyaret turist sayısı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı