Uluslararası toplum mülteciler sorununda başarısız oldu

TİKA Başkanı Serdar Çam, Suriyeli mülteciler konusunda uluslararası toplumun başarısız olduğunu söyledi.

Uluslararası toplum mülteciler sorununda başarısız oldu

Türkiye'nin yurtdışındaki değerli projelerini yürüten Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Amerika’nın saygın internet haber portalı The Cipher Brief’te yazdığı makalede Akdeniz’de boğularak kıyıya vuran Suriyeli çocuğun fotoğrafına dikkat çekerek, uluslararası toplumun soruna kalıcı bir çözüm önerisi getirememesini eleştirdi.  

Uluslararası ilişkiler ve güvenlik politikaları konularında saygın isimlerin görüşlerine yer veren The Cipher Brief’te yayınlanan “Türkiye’nin Mülteci Krizi’ndeki Rolü” başlıklı makalesinde TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ‘’Suriyeli mülteciler için olumlu adım atan tek ülke 2 milyondan fazla Suriyeli’yi kucaklayan Türkiye’dir. Akdeniz’de boğulan ve cesedi kıyaya vuran Suriyeli çocuğun fotoğrafı, dünya ülkeleri için büyük bir uyarı işareti olmalıdır. Küresel insani sistemin işleyişinde halen ciddi sorunlar var. Suriye’de tanık olduğumuz mülteci krizi gibi kronik konulara baktığımızda, dünya kesinlikle daha iyisini yapabilir. Burada eksik olan kaynakların birleştirilmesi, önceden planlanması ve birlikte uygulanması noktasında bütüncül bir çabanın olmamasıdır” ifadelerini kullandı.

TRAJİK SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ
Serdar Çam, tüm ülkeleri ilgilendiren küresel krizlerde bütüncül bir yaklaşım ortaya konulamamasına da değinerek, "Suriyeli mültecilerin içinde bulunduğu zor durum kötüleşiyor ve somut bir çözüm şimdiye kadar ortaya çıkmadı. İnsani sistem, şu anda Birleşmiş Milletler, uluslararası insani yardım örgütleri ve devlet kurumlarının çabalarına dayanmaktadır. Geleneksel donörler (Batı ve ABD), Güney’de gelişmekte olan ve yeni ortaya çıkan donörlerin hepsinin insani öncelikleri farklılaşmaktadır. Yani hepsi bu konuda farklı hareket ediyor. Bu farklılıklar Suriye Mülteci Sorunu’nda olduğu gibi uluslararası toplumun trajik sorunların çözümünde başarısız olduğunu kanıtlamaktadır” dedi.

2 MİLYON'DAN FAZLA MÜLTECİ
Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye’nin konumuna değinen TİKA Başkanı Dr. Çam, “Suriyeli mülteciler için olumlu adım atan tek ülke, 2 milyondan fazla Suriyeli’yi kucaklayan Türkiye’dir. TİKA, Türkiye’nin resmi kalkınma yardımlarını ulaştıran baş aktördür. TİKA sorunların giderilmesi için bütüncül bir yaklaşım sunarak, ihtiyaç sahibi halklara sürdürülebilir bir gelecek için planlar yapmakta ve bunu uygulamaya koymaktadır. TİKA, eğitim, sağlık, ulaştırma, haberleşme, altyapı, çevre koruma ve aynı zamanda acil ve insani yardım gibi alanlardaki faaliyetlerinin koordinasyonunu 48 ülkedeki ofisleri aracılığıyla yürütmektedir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ ARTIYOR
Türkiye’nin insani yardımda küresel düzeyde hatırı sayılır bir başarı elde ettiğine değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Türkiye insani yardımlar hususundaki çabalarını daha da artırmak ve etkin kılmak için, kapasite geliştirme, daha iyi koordinasyon, fonksiyonel proje tanımlaması ve uygulaması alanlarında kendini güçlendirmelidir. Küresel düzeydeki sorunlara karşın Türk devleti ve insani yardım sunan STK’lar (KIZILAY, İHH, vb.) Türkiye’nin rolünü artırmayı arzulamaktadır. Yakın gelecekte bu güçlü istek Türkiye’yi temel küresel bir oyuncu olarak tutmaya devam edecektir” dedi.

Yazar: Haberci
tika başkanı serdar çam açıklamaları mülteci sorunu Türkiye'nin Mülteci Krizi'ndeki Rolü
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı