AK Parti'den referandum için 'Bireysel'lik teklifi

AK Partili Ahmet Gündoğdu, çözüm süreci ve referandum ile ilgili konuştu. 'Böyle bir anayasa olmaz kardeşim' diyen Gündoğdu, referandum için de partilerin grup kararı değil bireysel vicdana göre hareket etmesini istedi. Gündoğdu, çözüm sürecinin ise teknolojik bir buzdolabında bekletildiğini ve silahların susması halinde yeniden sürecin başlayacağını söyledi.

AK Parti'den referandum için 'Bireysel'lik teklifi

TGRT Haber'de Gazeteci Yazar Ziya Osman Açıkel'in sunduğu 'Türkiye'den Dünya'dan' programına katılan AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, çözüm süreci ve anayasa değişikliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gündoğdu, referandum için partilerin bireysel bırakılmasını istedi. 

Gazeteci Yazar Ziya Osman Açıkel'in, 'Ahmet ağabey' diye hitap ettiği Milletvekili Ahmet Gündoğdu, anayasa değişikliğinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi. CHP, MHP, HDP ve AK Parti'nin anayasa değişikliğinden bahsettiğini belirten Gündoğdu, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurduk. 62 maddede uzlaşıldı. Artık 'partiler neyde uzlaşıyor'dan ziyade, 'millet neyde uzlaşıyor'un sorulması lazım. 317 milletvekili ile referanduma götüremiyoruz. 13 milletvekili daha imza verirse, 331 kişi ile gidilebilir. Burada partiler grup kararı almazsa, bireysel vicdan devreye girerse bu sayıyı rahat buluruz. Ama biz partileri de devre dışı bırakmadan yapalım ki demokrasinin ve meclisin zaferi olsun istiyoruz" dedi. 

KENAN PAŞA'YA KIZIYORSANIZ DEĞİŞTİRELİM
Türkiye'ye yakışır bir anayasa olması gerektiğini söyleyen Ahmet Gündoğdu, "Gerçekten yakışır bir anayasa olmalı. CHP, Kenan Paşa'yı gençleri astığı için kızıyor fakat onun yaptığı anayasaya can simidi gibi sarılıyor" dedi. CHP'nin kongre sürecine dikkati çeken Gündoğdu, "Biz Kılıçdaroğlu'dan memnunuz, CHP'den beklentimiz 'Hangi CHP' olmasın. Kenan Paşa'ya kızdıysanız, bu ülkeki onun anayasasından kurtarın. Kılıçdaroğlu bir programda çıkıyor, anayasanın 2 ve 3'üncü maddesinin değişmesinden bahsetti ertesi gün dokundurtmayız dedi. Bu ikincillikten kurtulması lazım. Bir vatandaşlık tanımı var herkes Türk'tür. E kardeşim herkes Türk değil, başka ülkelerden gelenler de var, laz da kürtte var" diye konuştu. 

ŞAPKA KANUNU VAR AMA GİYMİYORLAR
"Herkesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı üst kimliğine geçebiliriz" diyen Ahmet Gündoğdu, "Anayasa vatandaşını kategorik bölümlere ayırmasın, şiddete dönüşmeyen her etkinliğe yakın bir devlet modeli hayata geçirebiliriz. Böyle bir anayasa olmaz kardeşim. Şapka kanunda var, ama giyilmiyor. Daha ileri, daha çağın gerekliliğini kuşatmış bir anayasaya kavuşmamız lazım. Birileri hemen sağ taraftan milliyetçi kesim, 'Türklük mü elden gidiyor' diyor. Allah insanları nasıl yaratmışsa, Doğu Türkistan'a bakın. İttihat ve Terakki'den devralan Şamanizme giden Türkçülük var. Tanrı Türk'ü korusun diyenlerin ders alması lazım. Doğu Türkistan'daki zulme uğrayanlar müslüman Türkler, Şamanist Türklere zulüm yok. Biz Jön Türkler'e de Jön kürtlere de karşı çıkalım" dedi. 

ÇÖZÜM SÜRECİ TEKNOLOJİK BUZLUKTA
Ahmet Gündoğdu, konuşmasında çözüm süreciyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Çözüm sürecinin bitmediğini belirten Gündoğdu, "HDP ve avanesi silahı gömecekti. Yüzde 13 oy aldıktan sonra KCK tek taraflı ateşkesi bozdu ve 'silahlanın' dedi. 2 polisimizin şehit edilmesiyle operasyonlar başladı. HDP, PKK, DEAŞ önünde yol var, hep beraber silahları gömecekler süreç devam edecek. Ya da devlet can güvenliği için silahlarla birlikte onları gömecek. Süreç buzdolabında ama bozuk buzdolabında değil, son teknolojide korunaklı halde anayasa değişikliği de çözüm sürecinin önemi olacak" ifadelerini kullandı.

Yazar: Haberci
Ahmet Gündoğdu açıklamaları referandum ile ilgili açıklama anayasa değişikliği ve chp çözüm süreci ne durumda
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı