KPSS'de kopya iddialarını soruşturan hakim 3 tutuklama kararı verdi

Binlerce öğrencinin umudu olan KPSS'de 2010 yılındaki sınavda kopya iddialarıyla ilgili gözaltına alının 3 şüpheli tutuklandı. 'Örgüt adına para toplamak'tan tutuklanan bu kişiler, ÖSYM'nin Soru Hazırlama Birimi'nde çalışıyordu.

KPSS'de kopya iddialarını soruşturan hakim 3 tutuklama kararı verdi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Soru Hazırlama Birimi'nde çalışan  Ş.Ü, İ.K ve İ.U'nun savcılık soruşturması tamamlandı. Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) kopya çekildiği iddialarına yönelik gözaltına alınan 3 şüpheli, tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Yapılan operasyonla gözaltına alınan 3 şüpheli, ‘örgüt adına' para toplamakla suçlanıyordu. Evlerinde yapılan arama sonucu bazı dökümanlara da el konulduğu iddia ediliyor. KPSS soruşturmasını yürüten Savcı, resmi belgede sahtecilik suçlamalarıyla iddianame hazırlamıştı. Gözaltına alınan ÖSYM çalışanı olan Ş.Ü, İ.K ve İ.U emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık işlemlerinin ardından 3 kişi terör örgütüne üye olma, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık iddiaları ile ilgili tutuklanma istemi ile nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Hakimlik 3 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

2010 YILINDA SORULAR ÇALINMIŞTI
17 Aralık olayları sonrasında, dosyanın savcılığına atanan Yücel Erkman, 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri alanlarından oluşan KPSS'de soruların çalınmasına ve sınava girenlere dağıtılmasına ilişkin soruşturmayı yürütüyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük soru hırsızlığı olarak gösterilen 2010 KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede, suçun kopya değil zincirleme dolandırıcılık olduğu belirtiliyordu. 

Yazar: Haberci
kpss soruşturması kpssde usulsüzlük iddiaları 2010 yılı çalının kpss soruları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı