2 hafta süren 'saat kaç' çilesi son buluyor

Seçim nedeniyle dünya ülkeleri saatini geri almış fakat Türkiye, almamıştı. Facebook, Whatsapp gibi uygulamalarda 2 haftadır saatlerin geri alınmasıyla ilgili hatalar alınıyordu. Bu çile bitiyor. Saatlerinizi geri alıp bu gece öyle yatın. Geri alınacağı tarih ve saati kaçırmayın.

2 hafta süren 'saat kaç' çilesi son buluyor

1 Kasım'da yapılan seçimler deniyle, Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar ertelenmişti. 25 Ekim'de saatlerin 1 saat geri alınması gerekirken, bu tarih 8 Kasım'a ertelendi. Dünyanın önemli ülkeleri saatini geri alınca, özellikle android cihazlardaki facebook, whatsapp gibi uygulamalarda bazı sorunlar yaşandı. Saatlerin geri alınacağı tarih ve saati not edin, bu çileler son buluyor. 

BU GECE SAATLERİNİ GERİ ALIN
Yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatlerin 25 Ekim'de 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım'da sona erecek ve saatler 04.00'ten 03.00'e alınacak. Bu gece saatlerini geri alıp yatmayı unutmayın. Pazar günü sabah uykudan uyananlar, 9 iken 8 saatiyle gözlerini açıp, daha fazla uyuyabilecek. 
 
SAATLER NEDEN GERİ ALINIYOR?
Yaz aylarında gün ışığından daha fazla yararlanmak için saatler 1 saat ileri alınıyor. Bunun nedeni günün daha erken aydınlanmasıdır. Kamu binalarında 1 saat erken kullanılacak elektrikli cihazların sarfiyatını düşünün. Bunun için aslında bu uygulama ile ciddi bir ekonomik sarfiyat yapılıyor. Kışın ise bu uygulama normale çekiliyor. Burada önemli olan nokta yaz günlerinde günlerin uzun olması ve gecenin geç olması nedeniyle iş ve yaşam şartlarına göre saatin 1 saat ileri alınmasını içeriyor.

Yazar: Haberci
saatler ne zaman geri alınıyor saatler geri alındı mı saatler neden geri alınıyor
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.