Tuğrul Türkeş'in MHP'ye açtığı davanın nedeni belli oldu

MHP'ye üyelikten çıkarma kararının iptali için dava açan Tuğrul Türkeş, aslında soyadının itibarını kurtarmak istiyor. MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in oğlu parti karar defterinde 'İhraç edildi' yazmasın diye uğraşıyor.

Tuğrul Türkeş'in MHP'ye açtığı davanın nedeni belli oldu

7 Haziran'dan sonra kurulacak geçici hükümette görev almayı kabul etmesinin ardından MHP Merkez Disiplin Kurulu'nca üyelikten ihraç edilen ve AK Parti'den Ankara Milletvekili seçilen Tuğrul Türkeş'in amacı ortaya çıktı. MHP'ye ihraç davasının iptali için dava açan Tuğrul Türkeş'in soyadının itibarını zedelememek için böyle bir karar aldığı yorumlanıyor.

PARTİ DAVAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Konuyla ilgili MHP Basın Birimi'n açıklama yaparak, dava sürecine dikkat çekmişti. MHP Merkez Disiplin Kurulu'nun kendisi hakkında verdiği 'MHP Parti Üyeliğinden Kesin Çıkarma Cezası'na karşı cezanın iptali istemiyle dava açtığını duyurarak konuya ilişkin yapılan açıklamada, "AKP Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş Ankara 8.Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2015/476 E sayılı dosyası ile Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu Kararın'ın kendisi hakkında verdiği 'MHP Parti Üyeliğinden Kesin Çıkarma Cezasına' karşı cezanın iptali istemiyle dava açmıştır. Yıldırım Tuğrul Türkeş halen AKP üyesi ve AKP milletvekilidir. Kaldı ki Yıldırım Tuğrul Türkeş disiplin kurulu kararının dışında Partimize gönderdiği ve 18 Eylül 2015 tarihinde tebellüğ ettiğimiz Ankara 21.Noterliği'nin 16 Eylül 2015 tarih ve 9072 yevmiye numaralı yazısı ile Milliyetçi Hareket Partisi üyeliği ve TBMM grubu üyeliğinden istifa etmiştir. Partimizle bir bağı kalmamıştır. Ancak yine de mezkur mahkemeye disiplin işlem dosyası gecikmeksizin gönderilecektir" denilmişti.

İHRAÇ İLE İSTİFA ARASINDAKİ FARK
MHP'nin kurucusu ve efsane lideri Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul'un bu karara itirazının altında soyadlarının itibarını kayıtlara bu şekilde geçmesini istememesi olarak yorumlanıyor. İtiraz değerlendirilip, karara bağlanırsa. Türkeş'in zaten aynı siyasi partiye üye olamayacağından MHP'ye istifa dilekçesi sunması bekleniyor. İstifa ile ihraç arasındaki büyük farktan dolayı Tuğrul Türkeş'in böyle bir yol izlediğini siyaset uzmanları belirtiyor.

Yazar: Haberci
tuğrul türkeş mhp dava Tuğrul Türkeş'in davası
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.