Balıkesir'de yüzlerce kişi 'Zeytine minnet' yürüyüşü yaptı

Balıkesir Ayvalık'ta bu yıl 11'incisi düzenlenen Zeytin Hasat Festivali'nde üreticiler, protokol ve halk buluştu. Yüzlerce kişi 'Zeytine minnet' yürüyüşü yaparak, zeytinin önemine dikkat çekti.

Balıkesir'de yüzlerce kişi 'Zeytine minnet' yürüyüşü yaptı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Zeytin Hasat Festivali'nin 11'incisi başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, zeytin diyarı Ayvalık’ı turizmi, denizi, tarihi dokusu ve diğer tüm yöreselliğiyle bir dünya markası yapacaklarını söyledi. Yüzlerce kişi, zeytine minnet yürüyüşü yaptı.

Uluslararası zeytin festivaline katılanlar zeytin ve zeytinyağı üreticileriyle birlikte şehir merkezine 'zeytine minnet yürüyüşü' yapıldı. Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına sunulan zeytin çelenginin ardından eski otogarda zeytin ve zeytinyağı stantların kurulduğu Pazar Yerinde tören düzenlendi.

ZEYTİNYAĞI VE TARİH TEMASI 
Milletvekili Namık Havutça ve Vali Mustafa Yaman’ın da birer konuşma yaptığı törende, bu yılki festivalin ana teması, ‘Bin Yıllardır’ sloganıyla “Zeytinyağı ve Tarih” oldu. Milletvekili Havutça zeytinin yasa ile koruma altında olmasına rağmen gelecekten endişeli olduğunu ifade ederken, Vali Yaman, bölgede kurulan Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni hatırlatarak tarım ve sanayideki gelişmelerin günümüzde çok daha disiplinli, planlı bir şekilde yapıldığını ifade etti. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da, Ayvalık deyince akla önce zeytinyağı geldiğini, Balıkesir’in Ege Bölgesi’nin; Edremit Körfezi’nin etrafı ve Ayvalık’ın iklim bakımından havası ve suyuyla dünyanın en kaliteli zeytinyağının çıktığı yer olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl bütçeden 3.5 milyon lira ayırdıklarını ve uçakla havadan ilaçlama ve diğer çalışmaların sonunda Balıkesir’deki zeytin üreticisinin 40 milyon lira kazandığını hatırlatan Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak zeytin müstahsiline, üreticilere her zaman destek olmaya devam edeceklerini söyledi. 

SAĞLIK İÇİN ZEYTİNYAĞI YENİLMELİ
Zeytinyağını “ilaç” olarak niteleyen, kendi sağlığını da zeytin ve zeytinyağı tüketimine borçlu olduğunu ifade eden Başkan Ahmet Edip Uğur, “Zeytinyağı bir ilaç, meyve suyu. Ben de sağlığımı zeytine ve zeytinyağına borçluyum. Sabah kahvaltıda mutlaka ekmeğimi zeytinyağına banıyor, zeytin yiyorum. Ama maalesef bizler ürettiğimiz halde zeytinyağını tüketemiyoruz. Ülkemizde kişi başına 1.8 kg zeytinyağı tüketiliyor. Biz Suriye kadar, Yunanistan kadar, İspanya, İtalya kadar tüketemiyoruz. Eğer Türkiye’nin 78 milyonu kişi başına 5 litre, en azından 3 litre tüketmiş olsa biz ihraç edecek mal bulamayız; zeytinimiz ve zeytinyağımız çok kıymetli olur" dedi. 

Zeytin Hasat Festivali töreninde konuşmaların ardından Pazar yeri açılışı yapıldı. Efem Halk Dansları Topluluğunun gösterisi beğeniyle izlendi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Pazar yerindeki stantları gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, hem müstahsillerden hem STK’ların stantlarında yoğun ilgi gördü. Vatandaşların sıcak ve samimi ilgilerine teşekkür eden Başkan Uğur, tek tek dolaşıp ziyaret ettiği stantlarda zeytin ve zeytinyağı üreticileriyle sohbet etti. 

Yazar: Haberci
ayvalık zeytin festivali zeytin üreticisi hasat festivali
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı