İzmir'deki FETÖ operasyonunda tutuklananlar 17 kişinin ismi!

Başta İzmir olmak üzere 18 ilde eş zamanlı yapılan operasyonla gözaltına alınan 36 şüpheliden 17'si tutuklandı. 15 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar ve serbest bırakılanların isimleri açıklandı. Operasyonda İdris Naim Şahin ile ilgili önemli ayrıntı.

İzmir'deki FETÖ operasyonunda tutuklananlar 17 kişinin ismi!

İzmir Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma gereği geniş çaplı bir operasyon yapılmıştı. Bu kapsamda ilk olarak gözaltına alınan 49 kişinin 13'ü ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Geri kalan 36 kişi hakim karşısına çıktı.

ŞÜPHELİLER HAKKINDA İDDİALAR
17 kişi,  "Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, İzmir Askeri Casusluk Davası olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın  şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk  Silahlı Kuvvetlerinden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar sonucu tutuklandı. 

EMNİYET MÜDÜRLERİ
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, sulh ceza hakimliğine sevk ettiği zanlıların 17'sinin tutuklanmasına, diğer şüphelilerin ise 15'i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi. Tutuklananlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mülkiye müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya, 2. sınıf emniyet müdürü Mehmet Ali Şevik, 3. sınıf emniyet müdürü Behzat Tuzcu, 4. sınıf emniyet müdürü Yusuf Uzşen gibi isimler yer aldığı belirtildi.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER
Aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişiden 17'si tutuklanmış, 28'i ise adli kontrol şartıyla bırakılmış oldu. Dosyada dikkat çeken detay ise, örgüt lideri iddiasıyla aranan Fetullah Gülen ve 8 kişinin 'firari' sıfatıyla arandığının belirtilmesi.

İDRİS NAİM ŞAHİN'İN ONAYINI ALDIK
“Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma davası”nda mahkemeye delil olarak sunulan bazı dosyalar, İzmir merkezli “Paralel Devlet Yapılanması” operasyonu kapsamında gözaltına alınan mülkiye müfettişlerine soruldu. 2012 yılında İzmir'deki soruşturma kapsamında söz konusu belgelerin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığına “gizli belge” olup olmadığının tespit edilmesi için gönderildiğini öne süren şüpheliler, inceledikleri dosyalarla ilgili görüşlerini, dönemin müsteşarı ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in oluruyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına geri gönderdiklerini iddia edildi.

TUTUKLANANLAR VE SERBEST BIRAKILANLARIN İSİMLERİ
2011-2012 yılları arasında görev yapan İzmir Eski Emniyet Ali Bilkay, Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nden sorumlu İzmir eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik, Organize Suçlar Müdür eski Yardımcısı Taner Aydın, Mülkiye Müfettişi Ferda İleri, Mülkiye Müfettişi Ahmet Kaya ile Seyfullah Özdemir, Yusuf Usşen, Yaser Özoğlu, Ramazan Özdemir, Özcan Kezzap, Muhammet Ali Özmen, Gökay Ersel Gülek, Mükremin Dal, Cemil Yörük, Selçuk Küçükaslan, İbrahim Gönülal, Behzat Tuzcu oldu. Mahkeme sonunda serbest kalanlar ise Kurtuluş Nail Hepyalçın, Murat Karahaner, Özgür Akçiçek, Sadık Altınkaya, Mustafa Uysal serbest kalırken, Erkan Değer, Süleyman Çelik, Sadık Özilhan, Memduh Tosun, Engin Öztürk, Birer Buldur, Mesut Kesen, Cem Kendigelen, İlhan Uran, K. Şenol Yılmaz, Mehmet Oduncu, Fahrettin Karaağaç, Serkan Çiftçi, Resul Zengin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Yazar: Haberci
izmir fetö operasyonu askeri casusluk dosyası kararları paralel devlet
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.