Betboo yeni giriş

PKK'nın bomba imalathanesine baskın! 4 terörist öldürüldü

PKK'nın bombalarını üreten bir imalathanesine baskın düzenlendi. Diyarbakır Dicle'deki operasyonda 4 terörist öldürüldü. Öldürülen teröristlerden bir tanesinin bomba uzmanı olduğu belirlendi.

PKK'nın bomba imalathanesine baskın! 4 terörist öldürüldü

Diyarbakır'ın Dicle İlçesi'nde 22 mahallede sokağa çıkma yasağı devam ederken, güvenlik güçleri, PKK'lıları etkisiz hale getirmek için peş peşe operasyonlar düzenledi. 2 gün süren operasyonlarda, örgütün kış mevsiminde kullandığı mağara, sığınak ve barınaklar imha edilirken, örgüt mezarlığı girişi ve etrafındaki kaçak yapılar yıktırıldı. İlçede, çok sayıda silah, mühimmat, bomba ve bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirilirken, örgütün kaçak yapıları da yerle bir edildi. 4 teröristin öldürüldüğü operasyonlarda bir kişinin örgütün bombalarını yapan kişi olduğu açıklandı. 

ÖRGÜTÜN BOMBACISI İMHA EDİLDİ
Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, ilçenin kuzeyi, Kurşunlu, Kırkpınar ve Kayaş Mahalleleri ile Görüsedağı Tepe arasında kalan bölgede düzenlenen operasyonda, örgüt mensupları ile girilen sıcak temas neticesinde 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirildi. Teröristlerden 2’sinin kimliklerinin belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, bunlardan birinin Dicle ilçesi 27 Mayıs Mahallesi Üçyol mevkiinde ele geçirilen el yapımı patlayıcı üzerinde parmak izlerinin bulunduğunun ve örgütün bombacısı olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

İŞTE OPERASYONLARDA ELE GEÇİRİLENLER
Açıklamada, operasyonel faaliyet neticesinde, teröristlerin kullandıkları bir mağaranın da etkisiz hale getirildiği bildirilerek, "4 terörist ile birlikte 1 Bixi makineli tüfek, 1 M-16 piyade tüfeği, 3 Kaleşnikof piyade tüfeği, 20 tüp (küçük-büyük, 10 tanesi EYP için hazırlanmış), 10 kilogram tütün, 15 kalem muhtelif yasam malzemesi, 20 kalem muhtelif mutfak malzemesi, 10 kalem yaklaşık 500 kilogram muhtelif gıda malzemesi, 2 boş Kaleşnikof şarjörü, 1 palaska ve 4 adet şarjör çantası ele geçirilmiştir. Yapılan arazi arama ve tarama faaliyetinde ise, terörist mezarlığının çevresinde 14 ayrı noktada 17 tüp 1 adet ağaca tuzaklanmış aydınlatma mühimmatı, 1 C-3 ile güçlendirilmiş elektrikli fünye ve muhtelif patlayıcı maddeler ile tuzaklanmış EYP ve muhtelif yaşam malzemeleri, terörist mezarlığının girişinde bulunan yol üzerinde 3 adet el yapımı patlayıcı düzeneği ve 1 adet basma düzenekli el yapımı patlayıcı tespit edilmiş ve olay yerine sevk edilen Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından tamamı herhangi bir can ve mal kaybına sebebiyet vermeden etkisiz hale getirilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

KAÇAK YAPI YAPILMIŞ
Operasyonda, örgütün yasa dışı yapılarının yıkıldığına da dikkat çekilen açıklamada, "İcra edilen operasyon kapsamında, Dicle Kurşunlu bölgesinde bulunan ve bölücü terör örgütü mensupları tarafından kullanılan sözde terörist mezarlığı bölgesinde yapılmış 7 adet tek katlı yapı ve eklentileri, 3 adet konteyner, ilgili makamlar tarafından verilen yıkım ve el koyma kararlarına istinaden yıkılmıştır. Operasyonda mezarlara dokunulmamıştır. Yasa dışı yapıların içlerinde çok sayıda el yapımı patlayıcı yapımında kullanıldığı değerlendiren kesilmiş tüp başlıkları ve örgütsel dokümanlar ele geçirilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarınca tüplerin başlık bölümleri kesilerek içerisine patlayıcı madde konularak, el yapımı patlayıcı yapıldığı, bölgede ele geçirilen ve kontrollü olarak patlatılan el yapımı patlayıcılardan anlaşılmaktadır" denildi. 

'BEZ PARÇASI' AYRINTISI
Açıklama şöyle tamamlandı: "Bu değerlendirmeler ışığında terörist mezarlığı bölgesinde yoğun olarak EYP yapıldığı tespit edilmiştir. BTÖ'ne ait dergi ve dokümanlar, BTÖ mensuplarına ait çeşitli boylarda branda, afiş ve fotoğraflar ve BTÖ 'nü simgeleyen bez parçaları ele geçirilmiştir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşamalarını sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecektir. Vatandaşlarımıza kendilerinin can ve mal güvenliğinin sağlanması için uygulanan sokağa çıkma yasağına uydukları için teşekkür ederiz"

 

Yazar: Haberci
diyarbakır terör operasyonu bombacı terörist öldürülen teröristler
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş