Erdoğan G-20 öncesi Antalya'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G-20 zirvesi öncesi Antalya programı netleşti. Antalya'ya giden Erdoğan, güvenlik ile ilgili tedbirleri kontrol edecek. Antalya Belek'teki fiziki ve siber güvenliği bizzat kontrol edecek. Güvenlik zaafiyetine sıfır tölerans.

Erdoğan G-20 öncesi Antalya'da

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G-20 zirvesi öncesinde Antalya'ya gideceğini açıkladı. Kalın, 15-16 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin dönem başkanlığında gerçekleşecek G-20 Zirvesi'nin ayrıntılarını paylaştı. Kalın, üst düzey güvenliğin bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kontrol edileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kameraların karşısına geçen Kalın, dünyanın önde gelen 20 ülkesi, artı diğer heyetler ve ülkelerle beraber düşündüğünüzde yaklaşık 35-36 tane heyet ve devlet başkanının Türkiye'ye geleceğine dikkati çekerek, "Bununla ilgili en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınmış bulunuyor. Biz inşallah herhangi bir güvenlik zaafı öngörmüyoruz. Bunun olmaması için bizim İçişleri Bakanlığımız, ilgili bütün güvenlik birimlerimiz, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı da dahil olmak üzere sahada yoğun bir çalışma yürütüyorlar. Ben de bizzat kendim geçen hafta gittim. Antalya’da yerinde incelemeler yaptık, brifinglerimizi aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı şekilde gidip yerinde incelemelerde bulunacak. Güvenlik noktasında elbette gerekli bütün tedbirler alındı, ülkelerle görüşmek suretiyle. Antalya’nın Belek ilçesinde son derece güzel bir bölgede, güvenli bir bölgede bu zirveyi en başarılı şekilde yapacağımızı umut ediyoruz. Bununla ilgili, dediğim gibi yani bölgede yerelde Belek, Serik civarında gerekli tedbirler alındı. Yani siber güvenlikten fiziki güvenliğe kadar her alanda gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz" dedi.

Güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümeye ulaşmak amacıyla ‘kapsayıcılık’, ‘yatırımlar’ ve ‘uygulama’ gibi üç başlık üzerine durulacağını belirten İbrahim Kalın, "Bu üç ana başlık bizim sonuç bildirgemize de yansıtıldığı şekliyle özellikle küresel ekonominin güçlendirilmesi, kapsayıcı olması, kalkınmanın sürdürülebilir kılınması, uygulama noktasında alınan kararların hem ulusal, hem uluslararası küresel düzeyde uygulanmasının takibi, son olarak da yatırımların artırılması şeklinde planlandı" diye konuştu. Kalın'ın konuşmasından bazı bölümler şöyle:

KOBİLER İÇİN ÖZEL BÖLÜM
KOBİ’ler dünya ekonomisinin neredeyse yüzde 60-70’ine istihdam sağlayan ana ekonomik birimlerdir. Bu hem Türkiye’de böyle, hem de dünyanın diğer büyük ekonomilerinde. KOBİ’lerin küresel ekonomiye entegrasyonu, güçlenmesi, finansal erişimi gibi konuları da burada bu yıl dönem başkanlığımız boyunca etraflı bir şekilde ele aldık. Yine bu yıl Türkiye Dönem Başkanlığı bir ilke imza atarak ilk defa Küresel KOBİ Forumu kuruldu ve bu forum sayesinde de ‘KOBİ’lerin ulusal ve uluslararası düzeyde desteklenmesi için gerekli adımlar neler olabilir? Ne tür programlar geliştirilebilir? Bunları ele aldık, bundan sonra da tabii ki gündemimizde tutmaya devam edeceğiz.

DÜŞÜK GELİRLİ GELİŞMİŞ ÜLKELER
Yine Türkiye’nin dönem başkanlığının bir diğer önemli başlığı; düşük gelirli az gelişmiş ülkelerin küresel ekonomiye ve G-20 ekonomilerine entegrasyonu konusuydu ki bizim ‘kapsayıcılık’ ile kastettiğimiz önemli alanlardan bir tanesi de burasıdır. Bildiğiniz gibi Türkiye en az gelişmiş ülkeler sekretaryasını da 2009 yılından itibaren üstlenmiş bulunuyor ve 10 yıl boyunca bu dünyanın en az gelişmiş 48 ülkesinin buradan mezun edilmesi, yani yoksulluk sınırından, fakirlik sınırından çıkarılıp kalkınmakta olan ülkeler sınıfına alınması için Birleşmiş Milletler bünyesinde yürüttüğümüz bir çalışma var. Ve şu anda Türkiye hem bir G-20 üyesi ülke olarak, hem de dünyanın en fakir, en az gelişmiş ülkelerine yeni küresel ekonomik imkânlar sağlamak için dönem başkanlığını etkin bir şekilde kullanan bir ülke.

G-20 SİYASİ BİR ZİRVEDİR
Tabii bir diğer önemli konu bildiğiniz gibi, her G-20 Zirvesi aynı zamanda siyasi güncel konuların da ele alındığı bir zirvedir. Daha önce hatırlarsanız Saint Petersburg’da Rusya’nın dönem başkanlığında yapılan zirvede Suriye krizi ele alınmış ve o günlerde kimyasal silah da kullanıldığı için, kimyasal silahların, kitlesel imha silahlarının önlenmesiyle ilgili yoğun bir gündem olmuştu. Geçen yıl Avustralya’da yapılan liderler zirvesinde de Ukrayna krizi, Kırım meselesi yine etraflı bir şeklide ele alınmıştı. Bu yıl da yine bütün G-20 ülkelerinin ortak kararıyla liderlerin 15 Kasım akşamı yiyeceği akşam yemeğinde, çalışma yemeğinde özellikle derinleşmekte olan mülteci krizi ve küresel terörizm meselesi ele alınacak. Dolayısıyla diğer siyasi konular da bu akşam yemeği çerçevesinde değerlendirme fırsata bulacak.

ERDOĞAN TÜM LİDERLER İLE GÖRÜŞECEK
Cumhurbaşkanımız hemen hemen bütün liderlerle ikili görüşmeleri olacak, zaman elverdiği ölçüde. Yani Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, İtalya, İngiltere, Japonya. Japonya’yı söylemiyorum aslında; çünkü Japonya Başbakanı il bir gün önce İstanbul’da bir ikili görüşmemiz zaten olacak. 

Yazar: Haberci
ibrahim kalın g20 güvenliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan g20 ele alınacak konular
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.