G-20 öncesi Obama coştu Erdoğan ve Davutoğlu'nu aradı

ABD Başkanı Barack Obama, seçimlerden 10 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nu aradı. G-20 öncesi yapılan görüşmede neler görüşüldü. Obama Erdoğan'a ne söyledi.

G-20 öncesi Obama coştu Erdoğan ve Davutoğlu'nu aradı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, Türkiye'de önemli görüşmeler yaptı. Telefon ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Barack Obama, 26. dönem Milletvekili seçimleri dolayısıyla liderleri tebrik etti. Obama G-20 öncesi de bazı konuları telefonda iletti.

ZİRVENİN GÜNDEM MADDELERİ
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede, Antalya'da yapılacak olan G-20 Zirvesi'nin gündem maddelerinin de ele alındı. Suriye'deki son gelişmelere ilişkin görüş teatisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, ılımlı Suriye muhalefetini güçlendirmeye yönelik ortak çabaların artırılmasının ve DAEŞ'e baskının yoğunlaştırılmasının önemine değindi.

PKK EYLEMLERİYLE İLGİLİ GÖRÜŞTÜLER
İki lider, siyasi geçiş süreci de dahil olmak üzere, Suriye'deki çatışmaya müzakere suretiyle bir çözüm bulunması konusunu değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın görüşmede terör örgütü PKK'nın eylemlerinin son bulması gerektiğini vurguladığı belirtildi.

DAVUTOĞLU İLE DETAYLI GÖRÜŞME
Öte yandan Barack Obama, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu da telefonla arayarak, 26.Dönem Milletvekili Seçimlerinin sonuçları dolayısıyla tebriklerini iletip, seçim sürecinde gösterdiği liderliği ve seçimlerin başarıyla gerçekleştirilmesini takdirle karşıladığını belirtti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "İkili konuların yanı sıra, başta Suriye olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede Obama, ABD ile Türkiye arasındaki dostluk ve müttefik ilişkilerine vurguyla, ülkemizle DEAŞ ile mücadele başta olmak üzere bölgemizdeki sorunların çözümü amacıyla mevcut işbirliğini daha da artırmaya kararlı olduklarını ifade etmiş, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu ile Antalya'da gerçekleştirilecek G20 Zirvesi vesilesiyle bu konularda detaylı görüş alışverişinde bulunmayı ümit ettiğini dile getirmiştir" denildi.

DOST VE MÜTTEFİK ABD
Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu da tebriği nedeniyle ABD Başkanı Obama'ya teşekkür ederek, "Ülkemizin hem ikili düzeyde hem bölgesel sorunların çözümü amacıyla yakın dostumuz ve müttefikimiz ABD ile işbirliğine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğini, bu doğrultuda makamlarımızın gerekli koordinasyonu sağlamak için temaslarını sürdüreceklerini" ifade ettiği açıklandı.

Yazar: Haberci
barack obama telefon erdoğan ve davutoğlu obama erdoğan ve davutoğlu görüşmesi obama telefonda ne dedi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.