Tüm yurtta hayat 'Ata'ya Saygı' için durdu

Atatürk'ün ölüm yıldönümü nedeniyle tüm yurtta 10 Kasım kutlamaları kapsamında hayat durdu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'na araçlardan inen sürücüler, temizlikçiler, işçi, memur, çocuk herkes katıldı.

Tüm yurtta hayat 'Ata'ya Saygı' için durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünü yurt genelinde saat 09.05'te anıldı. Sirenler çaldı ve herkes saygı duruşunda bulundu. Parklarda oturanlar ayağa kalktı, yolda yürüyenler durdu, yoldaki araçlar, kağıt toplayıcıları, karşıdan karşıya geçmek isteyen vatandaşlar yeşil ışık yanmasına rağmen Atatürk için 1 dakika saygı duruşunda bulundu.

Törenlerin en önemli adresi Samsun'du. Kurtuluş mücadelesinin başladığı şehir Samsun'da Anıt Şeref Defteri'ni imzalayan Vali İbrahim Şahin, “İstiklal ve istikbalimizin başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu aziz Atatürk, ebediyete intikalinizin 77. yılında sizi sevgi ve özlemle anmak üzere huzurunuzdayız. Milletimiz bıraktığınız eseri sonsuza kadar yaşatmak ve çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne taşımak konusunda azimle çalışmaktadır. Ulusça birlik ve beraberlik içerisinde aziz hatıranız önünde saygı ile eğiliyor, sizi rahmet, millet ve şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun” dedi.

Afyonkarahisar’da şehir içi yolcu taşımacılığı yapan Afyonkarahisar Belediyesi Özel Halk Otobüsü şoförleri, 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında sirenlerin çalması ile birlikte araçlarını yolun sağ tarafına çekerek saygı duruşunda bulundular. 

Bursa'da saatler 09.05'i gösterdiğinde çalan sirenlerle vatandaş ne yapacağını şaşırdı. Bazı vatandaşlar araçlarından inip saygı duruşunda bulunurken, bazılarının araçlarını durdurmaması karışıklığa sebep oldu.

Tokat'ta Büyük Önder Atatürk’ün ölümünün 77. yılında hayata gözlerini yumduğu saat 9’u 5 geçe Tokatlı ayakkabı boyacısı, boya yaptığı sırada siren sesi ile birlikte ayağa kalkarak saygı duruşunda bulundu. 

Adana'da 5 Ocak Meydanı'nda saatler 09.05'i gösterdiğinde Atatürk anıtının bulunduğu alandaki bayraklar siren sesiyle birlikte yarıya indirildi. Bu arada siren sesini duyan ayakkabı boyacıları, temizlik görevlileri, sürücüler, alışverişe çıkan vatandaşlar, kucağında çocuğu olan bir kadın da saygı duruşuna geçti. 

Yazar: Haberci
atatürk 10 kasım kutlamaları saygı duruşu ataya saygı için
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı