Seçimlerimiz, hayat seçimlerimiz
Fatma Altuntaş

Seçimlerimiz, hayat seçimlerimiz

Sevgili gönül dostlarım, bugün kendimce genel konulara da değineyim, insan hayatını etkileyen bir konu olsun istedim. Beraber okuyup, hayat seçimlerimiz olsun. Eksiklerim olursa şimdiden af ola.

Hayat seçimlerimiz.. İnsan uçsuz bucaksız bir okyanus, derin bu okyanusta derine inmekte var, çıkmakta var, seçim sizin. Allah Teâlâ kullarını dünyaya tertemiz melek gönderir ve orda güzel şekilde yaşamlarını ister, yani iyi ve kötü yaşamak bizlerin seçimi ve bizleri bu dünyada imtihana tabi tutar. 

İnsanoğlu hayata ilk gözlerini açtığı andan itibaren adını, soyadını, ailesini, mekânını, yerini, ırk, din vesaire buna benzer çok şeyin ayırımı yapamaz. Rabbim sizi dünyaya tertemiz onun istediği yerde dünyaya gelirsiniz. 

Büyüdükçe hayattaki seçimlerimiz artar, çoğalır. Okul, iş, ev, yer, mekân, eş, dost, arkadaş ve buna benzer çok şey aslında gelecek kaygısını ortadan kaldırmak için vardır. 

Hayattaki seçimlerimiz iyi seçimler insanı hep mutlu eder, daha fazlasını ister mutlu oldukça gözü görmez hale gelir. Yanlış ya da kötü seçimler ise insanı tecrübe kazanmasına vesile olur. Çünkü o tecrübesiyle aynı tür seçimi yapmayacaktır.

Hayata karşı artık kendince deneyimlerin vardır. Bazen de istemeden zorla tercih ettirilen seçimler var. Bir kenarda durur, mecbur seçimlerine katlanır, sesi çıkmaz, sesinin çıkmasına izin vermezler. Aslında bazılarının şikayet ettiği, onlara ödül olur. Onların da seçimleri sessizliktir. 

Hayatımızda yaptığımız seçimlerden her daim sorumluyuz!! 'Ben bunu seçtim ama olmadı' diyerek kenara çekilmek olmaz. Nerede yanlışlık yaptığımızı analiz ve istişare ederek, zararın neresinde dönerseniz o kadar iyi. Böylelikle aynı seçimi bir daha tekrar etmemiş oluruz. Çünkü iyi seçimler; emek, sabır, azim, niyet, şükür ve dua ile bütünleşirse sizi dünyaya gönderen Allah Teala'nın da yolundan gidersek adım adım hedefe ulaşırız. 

Hani biri yanınıza gelir morali bozuk, ona iyi yönde teselli vermek ona moral vermek yada ona teselli vermemek yada üzmek seçim sizin! Mevsim kış, dışarıda kar var penye giymek de mont gitmekte seçim sizin!!! Önümüzde bir yemek var yerseniz tok, yemezseniz aç kalacaksınız seçim sizin!!! 

Ve yaklaşan seçimler var. Şehit haberlerini duyduğumuz yüreklerimiz adeta yangın yerine çeviren bugünlerde gelecek kaygısı ile yanlış seçimler yapmayalım. Kızgınlıkla kırgınlıkla 'x parti olsun ne olursa olsun' diyerek terörü meşrulaştırmaya çalışan insanlar sayesinde şehit haberlerini duymaktayız. Derin üzüntüler yaşıyoruz, içimiz kan ağlıyor. Hepimizin evlatları var. Umarım ki yaklaşan 1 Kasım ülkemizde iyi seçimlerin miladı olur. Vatanımızı, milletimizi, bizleri huzura ve refaha kavuşturur. 

Seçimleri koltuk sevdası değil de gerçek niyetle; insana insan olduğu için değer verenlere, bizleri gördüklerinde yollarını çeviren kendilerini ben duygusuna kaptırıp ulaşılması zor vekiller görmek istemiyorum. 

Hizmet aşkı olan, memleket sevdalısı olan, insana insan olduğu için değer veren insanlar olsun. Bir hatır sormak bile inanın çok sevindirici. Telefon açıp insanın bi derdi ne olsa denilse bile 'aradı' diyor 'helal olsun' diyorsun. Hakkı ve halkını sevenler olsun, bu benim düşüncem taktir sizin. 

Kimse değilim, sıradan biriyim. Beni bulup, uzak yollardan sırf dua için yanıma gelen yürekleri gönülleri insan sevgisiyle dolan milletvekilleri gördüm. Zaman zaman sizlerle paylaşacağım doğrular adına, güzellikler adına, her şeyden önce kimsesizlerin sahibi adına Rabbim yar ve yardımcımız olsun. 

Yunus Emre derki; "Eğer birgün! Keşke demek istemiyorsan, üç şeyi doğru seç; eşini, işini ve arkadaşlarını"

Selâm ve duayla. Bu yazıyı paylaşmakta, silmek, yok saymak da sizin elinizde seçim sizin..!

NOT: Bu arada şunu da hatırlatayım, 15 Eylül 2015 salı günü itibaren Zilhicce Ayı girecek. Rabbimiz hadislerde, Zilhicce’nin (ilk) on gününde tutulan orucu bir senelik oruca, her gecesinin ihyası da Kadir Gecesi’ni ibadet etmeye denk tutacağını bildiriyor. En güzel şekilde geçirmemiz duasıyla. 

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı