Teslimiyet bayramımız
Fatma Altuntaş

Teslimiyet bayramımız

Sevgili gönül dostlarım, Bu hafta İsmail ile buluşuyoruz, az kaldı. Her kurban bir İsmail'dir, İsmail'iniz yanınızda mı? Her yer İsmail, her yer kurban! 

Bir yanımız İsmail bir yanımız İbrahim, İsmail ve Hz İbrahim'in imtihanı. Kurban İsmail olan sabır ve teslimiyettir. Hz İbrahim'e olan azim ve niyettir. Teslim olmak hem canı pahasına seni yaradana teslim olmak, İbrahim’ce bir imana sahip olmak demektir. Onun için herkesin çok sevdiği ne ise İsmail'i de odur.

Kurban Allah için fedakarlıktır. İnsanı Allah'a yaklaştıran cömertliktir. Müslüman gerekirse, Allah yolunda malını kurban sunduğu gibi canını da vereceğinin tereddütsüz göstergesidir. Zaten her şeyimiz Rabbimin, bizler baki bile değiliz. Kurban önemli bir ibadettir. 

Kevser Sûresi'nde; "Rabbine kulluk et ve kurban kes" emri vardır. Buna göre kurban kesmek Allah'a kulluğun bir parçası bildirilmiştir. Teslimiyet dille değil gönülle olunca güzel imkanı olan kessin, paylaşsın. Derin dondurucuya stok yaparsanız nerede teslimiyetimiz? Bayramlar paylaşmak değil mi? 

Dinin emirleri Allah rızası için yapılır, dünya menfaati ve sosyal faydalar düşülmez. Bir kısım 'Et bayramı yaklaşıyor' bir kısım, 'Tatil geliyor' bir kısım da farklı geziler düşünüyor. Bu bir teslimiyet Allah'ı teslim olmak demektir. Dinimizde zorlama yoktur tabi ki farz olan ibadetimiz imkanınızı zorlamayın. 

Yaşadığım bir anımı yazmadan geçemeyeceğim. Kurban Bayramı yine ziyaretçilerim geliyor, birisi geldi dostlardan; eşimde içerde et getirmişlerdi pişiriyordu. Misafir çocuk, durmuyor bir şeyler diyor hissettim ama nasıl gireceğim söze onu düşünüyorum. Kırmadan incitmeden 'Kalkayım abla' dedi, 'Nereye' dedim 'Eve' dedi. 'Dur az sohbet edelim özlemişim seni' diyorum eşim mutfakta çağıramıyorum da. Mesaj yazdım 'Eti pişirdiysen içeri getirir misin?' diye '5 dakika sonra getiririm' dedi. 

Muhabbet ederken eti içeri eşim getirdi ama çocuk ‘Et et’ diyormuş döndü gözlerinden yaşlar süzülüyor, 'Ne oldu' dedim. Bana sarılarak, 'Abla, bu yıl kurban kesemedik durumumuz iyi diye de kimse sormadı, çocuklara da anlatamıyorum, et kokuyor evler mahcup olmayayım diye de gidemiyorum' dedi. Bende buna ağlanmaz deyip, tencereyi verdim, çocuklara götürüp yedirmesini istedim. 'Bu kurbanı rabbim gönderdi, kesemesek de biz geleni paylaşacağız. Kurban kesmedik diye paylaşmayacak mıyız?' dedim. 

O bayram gelen etleri ben kesmemiştim ama gelenleri de kesemeyen 3-4 aile varmış, onlara dağıtım. Gelen kurban etleri, paylaştıkça çoğalıyor. Bunları yapıp döndüm yaradana, 'Gönderene, verene hamd olsun' diye dua ettim. Paylaşın ki, en yakınınız, komşunuz, dostunuz böyle olabilir. Onun için yazdım ki aklınızda olsun. Siz altta onu yerken, bir üst evde 'et et diyen' çocuklar olabilir. Bu hassas konuya dikkat edelim. 

'Kurban kestiniz mi' dediklerinde, bazen bizde mahcup olup 'evet' diyoruz ama en yakınlarımız biliyor. Utanılacak şekilde sorulunca insana o an bir şey diyemiyor. İnsanoğlu her şeyi yaşayarak öğreniyor. Belki buradan bir şey yapamasakta sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamış oluruz.

Sevgili gönül dostlarım; lütfen yalnız kimsesiz yada yaşlı hasta kim varsa etrafınızda gidin ziyaret edin. Bayramlarda emin olun yollarınıza bakıyorlar. Her bayram erken kalkar, bir yere ayrılmayız ki gelen olur, çikolataları hazır olsun diye. Bunu en iyi anlayanlardan biriyim, sakin geçerse kendimce üzülürüm, 'Niye gelmediler, ne oldu' diyerek için içimi yerim. 

Bayram sevinçse lütfen belki bir daha göremeyebilirsiniz ama 5 dakika o insanın duası sevindirmenizin verdiği huzuru bir yerde bulamazsanız. Bazen duyuyorum 'Eski bayramlar yok, eski bayramların tadı yok' diye. Bayramlar aynı dostlar değişen biziz. Bugün bu dünyada bizim bayramlarımız gibi başka bayramlar yok. Ama çocuklarınızı alıp bayramları tatil yaparak geçirirseniz, geleceğiniz olan çocuklarınız da sizden ne görürlerse onu yapacaktır. Bayramlarda büyükleri ziyaret edip kültürlerimizi onlara yansıtırsanız emin olun onlarda inançlarına geleneklerine göre devam ederler. Sizler nasıl yasayıp yaşatırsanız unutmayın ki aynısını yaşayacaksınız. 

Arife günü oruç tutmak çok sevap bayram sabahı da yenip içilmez kurban eti ile yenmeye başlanırsa oruç sevabı olduğu söylenir. Hz Peygamberimiz (S.A.V.) Arefe gününün Allah'ın değer verdiği gün olduğunu bildirmiştir. Her şeyin bir hikmeti vardır. Sebepsiz anlamsız faydasız İslamın bir emri yoktur.

Rabbim niyetlerinizi kabul etsin. Kolonyayı, çikolatamı hazırladım. Rabbim kimseleri kapılara baktırmasın. Bugün değil, yarın dersiniz, bir bakarsınız yarın olmaz. Olur da yarın olursa aradığınız kimse yerinde olmaz. Cenab-ı  Allah'tan hayırlı bayramlar niyaz eder nice nice bayramlar göstermesini dilerim. 

Selam ve Duayla.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
Ayşe Betül Seven     0000-00-00 Duygulanarak okudum ve çok beğendim.Paylaşmak çok önemli.Atalay Demirci'nin dediği gibi ''Ya bu bayramlar hiç yaşanmasın ya da bayramlarda et yemeyen kalmasın.''Yüreğinize sağlık.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı