Kuzularımızı ağlatmayalım
Fatma Altuntaş

Kuzularımızı ağlatmayalım

Sevgili gönül dostlarım, bu hafta biraz hüzünlü biraz buruk, biraz da yaralı bir gönülle yazacağım. Malum okullar açılıyor, yeni bir eğitim öğretim yılına giriyoruz. Çocuklarımız da yeni başlama heyecanı var. Anne ve babalar da 'ne zaman büyüyecek de okula gidecek?', 'O günleri görecek miyiz?' diye hayalini kurdukları çocuklarını okula götürmenin heyecanını yaşıyor. 

Tıpkı benim gibi hem heyecanı yaşayıp hem de bir tarafı buruk hüzünlü anne, baba ve çocuklarda var. Kanadı kırık kuş oluyor, bazen yaralı oluyor gönlü. Hayal kurarsınız bazen ‘Evladım büyüyecek okula gidecek’ o an o günleri görecek miyim diye de düşünürsünüz. Bir bakmışsınız zaman su gibi geçmiş gün olmuş onlar büyümüş bizler küçülmüşüz. Evlat emek ister, sabır ister, ömür törpüsü olur hayatınızda. Bu dünyada her şey rabbimin emanetleridir. Her şeyin emanet olduğu bu dünyada sadece emanetlerimizi en güzel şekilde yetiştirip emanetine sahip çıkacağız.  

Sahabelerden bir tanesine sormuşlar, 'Bu dünyada en büyük sınavlardan biri nedir?' diye dönmüş demiş ki; "Allah kimseyi evladıyla sınamasın" Zordur elbette can parçanız daima bir gözünüz onun üzerinde. Bu dünyadan gittiğimizde ardımızda hayırlı bir evlat bırakmak kadar güzeli yoktur. Kimi yedirir yemez, kimi giydirir giymez, kimi uyumaz, kimi zarar görmesin diye uykuları kaçar. Farklı duygudur o anlatamazsınız. 

Kimi arar evlatları olsun, kimi olur değerini bilmez, kimi dağıtır anne babasını, kimi ağlatır en sevdiğini, herkesin imtihanı vardır bir şekilde. Kimisi ise farkında bile değildir, anne baba olduklarını anladıklarında çok geç olur, çocuk bir yerde ‘anne’ diye ağlar diğeri ‘babam gelmeyecek mi anne’ der. Diğer taraftan da ‘Baba, annem nerede’ der. Çok örnekleri var hayatımızda yaşanan. 

Her evlat anne baba için kuzudur, bugün benim kuzularımda başladı okula. Oğlum büyüdü, ufak kuzumun ilk günü. Çok heyecanlı. Aklım onda gidemedim, olamadım ilk gününde kuzumun. Köpeklerden korkar kuzum, tüm gece, 'Rabbim kuzum sana emanet, sen emanet verdin ben sana teslim ettim emanetini' diye dualar ettim.

Kuzuma da 'Yoldan geçerken dikkat et, dualarım seninle olacak' diye tembih edip ona sarıldım, o da bana bakarak, 'Sen üzülme köpekler gelirse, kaçarım yoldan geçerken beklerim. Evden yanıma bir şeyler aldım. Büyüyeyim okulu bitirince sana neler alacağım, sen üzülme' diyerek sarılarak ağladık. Olsun kuzum ahirete sakladık orası değil mi gerçek dünyamız nasılsa bu dünyada geçerken uğradık. Herkes gelecek oraya.

Anne ve babalar, okula evlatlarınızı götürün, en doğal hakkınız ama evladınızı çocukların yanında severken bir şey verirken şuna dikkat etmenizi istediğim bir konu var. Yanı başınız da duygularında ailesinde, ne fırtınalar yaşayan çocuklar olabileceğini düşünerek hareket ederseniz sevinirim. Hiç farkında olmadan bir çocuğun yarasına dokunup günlerce onun üzülmesine, kırılmasına sebep olursunuz. Farkına varmadan küçücük kalbi yaralarsanız. Kuzularımızı ağlatmayalım. Yaram bu bugünlerde olan kusuruma bakmayın demiştim, gönül heybem derin yaralı. 

Başta sevgili eşimin öğretmen dostlarımızın yeni öğretim yılında başarılı güzel bir yıl olmasını diliyorum. Tüm kuzularımıza da Rabbim zihin açıklığı versin. Rabbimin emanetlerine hakkıyla sahip çıkabilmeyi nasip etsin. 

Selâm ve Duayla

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
nur     0000-00-00 ağzına sağlık ablacım.
Fatma     0000-00-00 Bu yazıyı sıradan okuyan biri gibi okumadım annesi babası ayrı bir çocuk olarak okudum. Bende okula başladığımda yanımda annem yoktu. O kadar önemli bir konuyu anlatmışsın ki Ablacım eline yüreğine sağlık. Yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum Allahım bütün çocukların ve herkesin yar ve yardımcısı olsun.
Zeynep Bilal     0000-00-00 Duaların gerçekleşmesi dileğiyle ağzına sağlık ablam tüm kuzular rabbime emanet olsun...inş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı