İmam hatip ruhu
Serhat Kılıçoğlu

İmam hatip ruhu

Sen, bulutlardan süzülen yağmur damlası,
Meleğin kanadında taşınan incisin,
Ancak seninle mümkün yurdumun ihyası,
Yarınlara umut, imam hatip gencisin.

Mezarlık ile cami arasında mekan tutmaktan ötürü kendini dine adayan bir nesildik biz. Buluşmalarımıza gelince saatlere göre değil, namaz vakitlerine göre ayarlar; yer seçimine gelince her nedense kutsi ve otantik noktalarda karar alırdık. Dostluklarımız kadim geleneklere dayanır birlik ve dirlik içinde yaşamayı şiar edindik.

Ey iman edenler! Cum'a günü namaz için nida olunduğunda hemen Allahın zikrine koşun ve alım satımı bırakın, o sizin için daha hayırlıdır, eğer bilirseniz.. (Cuma suresi) ayetini tasdik ettik Cuma günleri koşa koşa camilere akın ettik. Hep hayatımıza yön veren kitaplar okuyarak sadece bir kitabı anlamak için kitapları okur, insanlara örnek olmaya çalışırdık.

Doğru dürüst, dindar ve muhafazakar hayat sürmeyi öğrendik bu yıllarda. Her ramazan yıllarında derin coşku, neşe ve hazla dolardı içimiz. Sahura kalkıncaya değin okumalarımızı zenginleştirmek adına mücadeleler sergiledik. "En iyi insan, dindar olandır" sözünden yola çıkarak hayat felsefemizi ALLAH rızasına uygun biçimde şekillendirmeye çaba gösterirdik.

Ağlamayı edepten bilir, mümkün oldukça gülmekten kaçınırdık. Hep ilim öğrenmek için çaba gösterirdik. Ne geçmişin takıntılarına, ne de geleceğin muhal safsatalarına kulak asardık. Dinimizin değerlerine sahip çıkar tahrip ve tahrif yani değiştirmek isteyenlere veya başka yerlere meylettirmek isteyenlere taviz vermedik. Hem dini hem de pozitif ilimlere önem verir derslerimize sıkıca çalışmayı ihmal etmezdik.

Biz imam hatipliyiz bize ne kadar gerici kafa deseler de biz hiçbir zaman dinimizden taviz vermedik ve vermeyeceğiz de. Her zaman için 'imam hatipli olmak bir adım önde olmak' demektir bana göre. İmam hatipli olmak her zaman için ayrıcalıktır. İmamlık, Hz. Muhammed'in (SAV) misyonudur. O makama uygun davranmak bir imam hatipli için en büyük sorumluluktur.

İmam hatipli, dürüst adamdır. Onun ince hesaplarla, kurnazlıklarla işi olmaz. İmam hatipli, gönüldendir; davranışlarında hep Kur'an edalı bir samimiyet nümayandır. Sevecendir imam hatipli, itici değildir. Onun gönlünde herkesin oturabileceği bir sandalye vardır. Vefalıdır, hasbidir, diğerkamdır. Çilelidir aynı zamanda ve bu toprakların çocuğudur. Ülkesine, milletine, bayrağına yürekten bağlıdır. Geçmişini asla unutmamıştır. Kendisine yapılan onca haksızlığa rağmen gücense de kırıp dökmemiştir. Birilerinin dükkânlarını yakmamış, arabaların altına bomba koymamıştır. Gösteri yapıyorum diye kaldırım taşlarını yerinden söküp tazecik çiçekleri sopalarla dövmemiştir.

İmam hatipli, bu sorumluluğun farkında olarak, dünyanın neresinde olursa olsun muhtaç gönüllere iman, Kur'an hakikatlerini taşımanın derdini yüreğinde hissetmelidir. Allah'ı bilmeyen, Resûlullah'ı tanımayan her insan, onun sinesinde bir yük olarak durmalı ve bu ızdırapla iki büklüm halde elinde tulumbasıyla imdada koşmalıdır. 

Artık imam hatipler için slogan dönemi bitmiş; hizmet, fedakârlık, koşturma ve temsil dönemi başlamıştır. Yıllar sonra Allah'ın yeniden ihsan ettiği bu nimetin hakkını vermek imam hatiplerin en önemli görevidir. Kimimiz ilahiyatçı, kimimiz mühendis, kimimiz öğretmen olacağız inşallah, ama şunu unutmamalıyız ki, bir İmam hatipli hangi işi yaparsa yapsın öncelikli görevi; yaptığı işte örnek olmaktır.

İmam Hatip; daha nice meyvesiz, kurumuş, sararmış ağaçların yeşermesine vesile olması dileğiyle.

Selam ve dua ile.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
Hakan Avan     2015-11-14 Aman Allah'ım bu nasıl bir bilgi harmonisi,bayım yüreğinize sağlık,yazılarınızın devamını bekliyoruz.
FURKAN AKER     0000-00-00 Kaleminize kuvvet, yüreğinize sağlık..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı