Saha tecrübesi olan 'Müdür' aranıyor!
Mehmet Ertuğrul

Saha tecrübesi olan 'Müdür' aranıyor!

'Kupurhaber.com'da çalıştırılmak üzere en az 17 yıl Ankara tecrübesi olan, işinin ehli okumuş, mastırını yapmış bir müdür aramıyorum. Nokta atışı haber yapan, 7/24 çözüm üreten, çalışkan ve tecrübesi olan bir kişiyi de aramıyorum'  

Ne arıyorum biliyormusunuz? İşine sıkı sarılan, bu işin kaymağını değil kahrını çeken birini arıyorum. O kişiye de yaptığı işe saygı duysun diye arıyorum. İster gazeteci ol, ister müdür. Yaptığın işe saygın olacak, hele ki topluma mal olan bir iş yapıyorsan, saygıdan öte vicdanın olacak. 

Çok şükür bugüne kadar gazetecilik yaparken, birisi gelip 'Bu bilgisayarın faturası yok' deyip mühürlemedi ya da fotoğraf makinemize objektif haber yapıyoruz diye el koyan da olmadı. Herşeyi mesleki gerekliliğimizce yaptık, yapmaya çalıştık. Bu satırları niye yazdığımı düşünüyorsunuz değil mi? Açıklayayım. 

Hatırlarsınız bir müdür vardı Antalya'nın şirin İlçesi Alanya'da elektrik dağıtımından sorumlu. Bu müdürü hayatımda görmedim, tanımam da ama artık gerçekten tanışmak istiyorum. Müdür bey, Alanya'da ev yapmaya karar veriyor, fakat ne hikmetse elektrik abonesi olmayı unutuyor, bölgede kontrol yapan ekip de müdürün panosunu mühürleyip, inşaatının elektriğini kesiyor. 

Bu bilgi gazeteci için haberdir. Bakın dikkatinizi çekiyorum, gazeteci için haberdir. Belki başka yerde okumamış, görmemiş, işitmemiş olabilirsiniz. Biz yazdık, Alanya Gazetesi de yazdı. Yazmayanlar diğerleri, peki biz niye yazdık, zorumuz neydi bu müdürle? Bu bilgiler haber değil mi?

Haberde müdür beyin, Diyarbakırlı olduğunu yazdık ama bunu halkı kin ve nefrete sürüklemek için değil, kaçak elektrik kullanımının büyük kısmının doğu illerinde yapıldığına ve bu müdürün de aynı şeyi bu koltukta otururken yaptığını beyan ederek yazdık. Yani kısaca dedik ki, Diyarbakır kökenli müdür elektriği kaçak kullandı. Yanlış mı hayır. Bunu biz değil hakim diyor. Tekzip kararı çıkartmak için başvuru yapan Müdür beyin avukatı, 'Abonelik başvurunuzu gösteren delil yok' cevabını alıyor ve kararı veren hakim ekliyor; 'Haberde gerçeklik payı var, haber değeri taşıyor'

Peki müdürüm kanunları şöyle koyalım diyelim biz yanlış yaptık senin haberini yayınladık. Sen nasıl olsa okumuş, bu meslekte kariyer yapmış bir kişi olarak, kamuoyuna şunu açıklarmısın? Manava gidip 1 kilogram salatalık alırken bile bu işin prosedürü gereği eline poşet alır, iyilerini seçer tartar ve parasını verirsin. Size 17 yıl boyunca Ankara'da evinize elektrik hattı çekerken, abone olmamayı mı öğrettiler? Mesleki kariyeriniz nasıl olsa var CV'niz dolu, o evinizde elektriği kaçak kullanırken, size olan borcunu ödeyebilmek için elleri çatlayana kadar çalışan babayı düşünmedin mi? Bayramda ekipleri erkenden evlere gönderip, faturalandırmayı yaptırıp paraları almayı akıl ediyorsun da, bu iş işinize mi gelmiyor?

Bak müdür! Türkiye'de yaşıyorsan kanunlar belli, yasalar belli. Gazeteci haberi doğru yazacak, müdür işini doğru yapacak. Müdür işini doğru yapmaz da, gazetecinin doğru yaptığı işe çomak sokmaya kalkarsa, birisi çıkar 'Hoooopp' der. Sen eline abone kağıtlarını alama, 'Bak benim abone başvuru formum, doldurdum abone oldum, elektriğimi aldım' diyeme, sonra yaptığımız habere çamur at. Orada duracaksın.

CLK Enerji Genel Müdürü Murat Yiğit bile haberimizi yalanlamak için seni yalanladı dedi ki, "Yaşanan bu hadise Akdeniz EDAŞ’ın ne kadar şeffaf ve adilane bir çalışma yürüttüğünü tüm kamuoyuna göstermiştir. Küçük bir hata nedeniyle de olsa ekiplerimiz kendilerine ulaşan tüm bilgileri değerlendirmekte ve sahada kontrollerini yapmaktadır" Ben buradan tahsilli müdürün hata yaptığını anlıyor ve haberin yalan olmadığını, ekiplerin mühürlediğini ve haberin doğru olduğunu anlıyorum, siz?

Müdür bey, haberimizin arkasındayız. Eğer yeterli delilleri bulursanız, tekzip yazıp avukat tutup masrafa girmenize gerek yok. O parayla abonelik başvurunuzu yapabilirsiniz. Bize mail yoluyla gönderin, haberi yayından kaldırır, hata ettik diye de yazarız. 

Biz tetikçi değil, gazeteciyiz. Mesleki etiğimiz ne gerektiriyorsa onu yaparız, siz de mesleki etiğinizi işletirseniz sorun kalmaz. Haber yazılacak, eleştirel olacak fakat doğru bulunacak. Haberi ve onu yazanı yalanlamaya çalışmak yerine, 'Elektrik abonelik başvurumu yapsaydım, başıma bunlar gelmezdi' derseniz kazanır ve doğru yolu bulmuş olursunuz. 

NOT: Bu yazıdaki kurum ve kişiler tamamen gerçek olup, hayalle bir ilgisi yoktur. Bu tür haberleri okuttuğumuz için de üzgün değil, gururluyuz.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.