Hayy sizin yönettiğiniz devletin..
Aydın Kol

Hayy sizin yönettiğiniz devletin..

'Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde' diye başlayan nice masallar dinledim. Pirelerin berber develerin tellal olduğuna da çoğu zaman inanmışımdır. Mutlaka masalların kendi sistematiği içinde bir inandırıcılığı vardır. İster 'çocuk aklı' deyin isterse anlatanın 'anne baba oluşu' deyin. Masalların inandırıcılığının buralardan kaynaklandığını düşünmüyor değilim.

Ne zaman ki insan gelişimini sürdürdükçe kemale doğru yol aldıkça eleştirel ve şüpheci yaklaşımlar artmaktadır. Artmalıdır da. Kişiyi, olayı, kurumu ya da her ne olursa olsun herhangi bir şeyi düşünmeden irdelemeden topyekün kabul veya red etmek teslimiyetçilikten öte önyargının ve yanlış algıların/algılandırmanın bir ürünüdür.

Lider asla hata yapmaz, eleştirilemez, “La yüs'el” varlıklar değildir. İster dini olsun ister siyasi hiçbir lider hata yapmaktan münezzeh değildir. Erdoğan da hata yapar, Davutoğlu da hata  yapar, Kılıçdaroğlu da hata yapar, Bahçeli de... Kısaca insan hata yapar. Bazıları hata yapar bazıları ise daha fazla hata yapar. Kimisi ise hep hata yapar.

Erdoğan karşıtı bir blok var. Bu blokta kimler yok ki. Kürtler ile aynı uçakta aynı otobüste yolculuktan imtina eden Beyaz Türkler mi ararsınız. 'Komünistler Moskovaya gitsin' diyenler ile 'Şeriatçılar İran’a gitsin' diyenleri mi ararsınız. Hepsi bir arada. Hediyesi de yanında Amerika’ya hicret eden imamın örgütü..

Efendim neymiş 'Ülkede bir diktatör var'mış. Eline yanlışlıkla kalem geçen/bazılarına verilen silahşörler ağzından her türlü necaseti akıtıyor. 15 yılın biriktiği kini kusuyor. Televizyonlarında, gazetelerinde dergilerinde ülkenin çıkarları aleyhine yayın yapıyor. Alçak bir kumpasa hizmet ediyorlar. Söylemedikleri laf kalmıyor. Ama ülkeyi bir diktatör yönetiyormuş. 

Neymiş efendim. 'Ülkeyi bir diktatör yönetiyor'muş. Hem de 1150 odalı bir sarayı varmış, klozetleri de altınmış. Sarayın önünde güvenlik görevlilerin bir ağzı gökte bir ağzı yerdeymiş. Yersen; yedirmeye çalışıyorlar. Ne yazık ki yiyen de var. Odaların hepsi sanki yatak odası. Vayy anam vayy. Algı/algılama süper.

Beğenelim yada beğenmeyelim Erdoğan’ın reformist icraatları tabi ki eleştirebilir. Bu işin bir uslubu adabı olmalı. Halı sahada sana pas atmayan arkadaşına bile hitap şeklinde ölçülü olmalısın. Küfür edersen karşılığını görürsün. Kaldı ki eleştirdiğin insan, kendine rumuz ettiğin ama anlamını bir türlü idrak edemediğin T.C’nin reis-i cumhuru. Halı saha arkadaşın değil.

3'üncü köprüye de karşı çıkabilirsin ama bunun ölçüsü ve orantısı olmalı yoksa eşinin adını köprüye koy diyerek ironi yapmak ahlaksızlıktır. 'Zulüm 1453’te başladı' diye İslamiyete gönderme yapmak insafsızlıktır. Ama bunların niyeti köprü, yol, havalimanı değil. Adamlar uzaya uydu gönderiyor. Kaldı ki bizde ufak ufak göndermeye başladık. Yok okullarda andımız niye kalktı, yok ismin başında neden T.C. yok. Biz bunlarla uğraşıyoruz.

Bilgisayarın başına geç sosyal medyada ona buna salla. Düşünmeden irdelemeden araştırmadan basit olanı yap. Kes yapıştır, söv savuştur. Vatanını seven görevini en iyi yapan değil midir? Bu ülkeye hizmet etmek için herkesin cumhurbaşkanı, başbakan yada ne bileyim milletvekili olması gerekmiyor. Benim için hünerli bir aşçı vasat bir milletvekilinden daha iyidir. Benim için işinin erbabı bir duvar ustası vasıfsız bir genel müdürden daha makbuldür.

Manavda müşteriye çürükleri ver. Televizyon karşısına geçince 'Vay ülke böylemi yönetilir' de. “Taksimetre daha fazla yazsın diye müşteriyi dolaştır. Sonra gazete haberlerini okuyunca 'Hayy sizin yönettiğiniz devletin...' de. 

Milliyetçiliği bilmeyen ülkücü olmuş, Sosyalizmi bilmeyen devrimci olmuş. Onlar için her şey varsa yoksa klişe, şablon. İdeolojisini slogan ve sembollerden ibaret saymayan fikir ve hareket ehli insanları müstesna tutarım.

Annelerin babalarının anlattığı masallarla büyüyen çocukluğunu yaşayamadan direk ergenliğe geçen bugünün ergenleri anlarım da bu ülkenin 70'li yıllarında işkence görmüş, 80’li yıllarında ötekileştirilmiş, 90’lı yıllarında katledilmiş, 2000’ li yıllarında fakirleştirilmiş bir nesil var. Erdoğan karşıtı blokta el ele yer almalarına hiçbir anlam veremiyorum. 

Bu insanların yanında bir de tuzu her zaman kuru olan Beyaz Türkler ile ihtilal dönemleri dahil hiçbir dönemde mağdur olmayan Hizmet var. Onu da bir sonraki yazı da ele alacağım. 

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı